Tüm-Köy-Sen Ordu Temsilcisi Zekayi Sağra, “Destekleme deyip 10TL’lik bir fiyatı dillendirmek bile fındık üreticilerine yapılabilecek en büyük kötülüktür.” dedi.

Tüm-Köy-Sen Ordu Temsilcisi Zekayi Sağra, 24 Nisan’dan itibaren fındık alımına başlayacak olan TMO’nun açıkladığı fiyatları eleştirdi. Yazılı bir açıklama yapan Zekai Sağra, “Referandumdan bir gün önce açıklanan ‘Fındık alımı yapılacak’ yönündeki açıklamanın sonucu belirlenen 10TL’lik fiyat üreticinin önemsenmediğinin son tescili anlamına gelmektedir. Tam tersine iddia ettiğimiz gibi Hükümet yetkililerinin zaman zaman dil ucuyla da olda dile getirdikleri ‘tekelleşme var, birileri oyun oynuyor’ dedikleri kesimlerle birlikte ortaklaşa alınan bir karardır. Zira gelecek sezonda da fındığın fiyatının ne olacağına yönelik baskılamadan öte değildir. 10TL’lik bir destek adı altında sunulmaya çalışılan aslında üreticiyi bu duruma düşürenlere yapılan bir destektir. Destekleme deyip 10TL’lik bir fiyatı dillendirmek bile fındık üreticilerine yapılabilecek en büyük kötülüktür. Hatta üreticiyle alay etmektir. 2016 sezon başında 14 TL olan fındığı bugün 10TL’lik fiyatla destekleme altında ortaya atılması kabul edilemez. Maliyetini bile kurtarmayan ve sezon sonunda yapılan bu girişim yeni sezonu da baskılayacaktır. Bu fiyat AKP Hükümetinin fındık tekellerinden yana olduğunu gösteriyor. Anlaşılıyor ki, üreticilerin sorunları yeni dönemde de devam edecek. Üreticinin sorunlardan kurtuluşunun yolu, kendi çıkarları için sendikamız etrafında örgütlenmekten geçiyor.” diye konuştu.

1 Yorum

  1. Cok haklisiniz findikci arkadan vurulmustur bunu 10 lira aciklansaydi vallahi evet alamazlardi ureticiyi aldattilar yaziklar oldun bizim dedigimiz Ordu m.vekillerinesoysuzlar zaten 10 liralik urun 10 tl.aciklanirmi boylece. Nefret icinde sinirseliz fiati15 istiyoruz hukumeti protesto ediyorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz