2017 Yılı Rekoltesi Ne Zaman Belli Olacak?

Google News

“Üreticilerimiz ve sektörle ilgili olanların çok iyi bildiği gibi, son ve kesin rekolte tahmin çalışmaları haziran-temmuz ayında yapılmakta olup, söz konusu komisyonumuz bu aylarda son çalışmasını yapacaktır.” diyen KFMİB Yönetim Kurulu Başkanı Sevinç, Çeşitli kurumlarca şimdiden rekolte tahmini yapılması spekülatif söylemdir. Fındıkta rekolte tespiti Haziran-Temmuz aylarında belirlenmektedir şeklinde açıklamalarda bulundu.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Edip Sevinç, “Üreticilerimiz ve sektörle ilgili olanların çok iyi bildiği gibi, son ve kesin rekolte tahmin çalışmaları haziran-temmuz ayında yapılmakta olup, söz konusu komisyonumuz bu aylarda son çalışmasını yapacaktır.” dedi.

Sevinç, gazetecilere yaptığı açıklamada, fındıkta yeni sezona yaklaşıldığına işaret etti.

“Ancak her yıl olduğu gibi maalesef bu yıl da çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri tarafından Türkiye fındık rekoltesi ile ilgili spekülatif beyanatların verilmeye başlandığı bir döneme daha girmiş bulunuyoruz.” diyen Sevinç, sözlerine şöyle devam etti:

“Fındık ve Mamulleri İhracatçı Birlikleri uzun yıllardan bu yana konusunda uzman ziraat yüksek mühendislerinden oluşan bir heyet ile rekolte tahmin çalışmaları yürütmektedir. Bu heyet tarafından yapılan bilimsel çalışmaların sonucu, özellikle fındığın yüzde 80-90’ını kullanan alıcılar nezdinde de büyük itibar görmektedir. Zira çalışmalar bilimsel verilere dayalı olarak yürütülmekte ve gerçekleşen rekolteler, tahminlerin yüzde 95 seviyesinde isabetli olduğunu hiç bir tereddüde mahal kalmayacak şekilde ortaya koymaktadır.”

Fındıkta ilk rekolte tespit çalışmalarının yapıldığını aktaran Sevinç, “Söz konusu heyetimiz karanfil sayımı için 19 Şubat-11 Mart 2017 tarihleri arasında 15 il, 90 ilçede yürüttüğü çalışmalarını bitirmiş ve karanfil sayımına göre Türkiye fındık rekoltesi ilk tahmin sonuçlarını tespit etmiş olup, söz konusu çalışma sonuçları spekülasyon amaçlı kullanılabilir endişesiyle kamuoyu ile paylaşılmamıştır.” dedi.

Rekolte çalışmasının bir kaç ay sonra bir kez daha yapılacağını söyleyen Sevinç, “Üreticilerimiz ve sektörle ilgili olanların çok iyi bildiği gibi, son ve kesin rekolte tahmin çalışmaları haziran-temmuz ayında yapılmakta olup, söz konusu komisyonumuz bu aylarda da son çalışmasını yapacaktır. Dolayısıyla tüm paydaşlarımızın, beklenti, niyet ve kişisel ihtiyaç parametrelerine bağlı olarak açıklandığı izahtan vareste olan son günlerdeki mesnetsiz rekolte tahminlerine itibar etmeyip, bilimsel yöntemler ve objektif kriterlere dayalı olarak yapılan rekolte tahmin sonuçlarını beklemelerinde büyük fayda görülmektedir. Esasen üreticimiz de bahçesindeki fındığın miktarını şu anda bile hepimizden iyi bilmektedir.” ifadesinde bulundu.

Uluslararası Sert Kabuklu Meyveler Kongresi

Sevinç, her yıl mayıs ayında dünyanın çeşitli ülkelerinden iş adamlarının katılımı ile düzenli olarak “Uluslararası Sert Kabuklu Meyveler Kongresi”nin gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Bu kongrede diğer ürünlerin yanı sıra fındık ile ilgili bilgilerin de paylaşıldığını belirten Sevinç, şunları kaydetti:

“Tabiidir ki bu tarz uluslararası toplantılarda bırakın gerçeğe aykırı ve yanıltıcı beyanlarda bulunmayı, açıklanan tahminlerde nedeni izah edilemeyen büyük sapmalar tespit edilirse, bu durum Türk fındık sektörüne ve ülkemize olan güvenin sarsılması gibi kabul edilemeyecek sonuçlar doğurabilecektir. Bu bağlamda, gerçeğe en yakın tahminin elde edilebilmesini sağlamak adına, Rekolte Tespit Komisyonumuz yine bir ön tahmin niteliğinde olmak üzere çiçekten meyveye geçiş tahmin çalışmalarına 2 Mayıs tarihinde başlamış olup, 13 Mayıs tarihinde bitmesi planlanan bu çalışmada elde edilecek veriler, INC’nin (International Nut and Dried Fruit Council) bu yıl 19-21 Mayıs 2017 tarihleri arasında Hindistan’da yapılacak Kongresi’nde görevli moderatöre bildirilecektir.”

En Son Haberler

Fındık Fiyatları Üreticinin Beklediği Gibi Olmadı

Kabuklu tombul fındığın kilogramı haftayı yine düşüşle kapattı. Serbest piyasada fındık fiyatı haftaya 24 liradan başlamıştı. Serbest piyasada fındık fiyatı 25 kuruş...

“Fındık Üreticisinin, Tekelci Sermayeden Çektiği Nedir?”

Demokrat Parti (DP) Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, TMO’nun yıl boyunca alım yapması gerektiğini belirtti. DP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, “Fındığımıza sahip çıkan...

FİSKOBİRLİK İvme Kazanacak

AK PARTİ Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Sakallı, FİSKOBİRLİK'e ziyarette bulundu. Burhan Sakallı, AK Parti’nin geçen ay gerçekleştirdiği...

Projede Fındık Fidanlarının Çoğaltılması Aşamasına Geçildi

Ünye Ziraat Odası AR-GE Ofisi tarafından fındıkta yenilik çalışmaları yürütülüyor. Fındıkta yenilik çalışmaları kapsamında ‘Geleceğe Bir Fındık’ projesi ile Ünye’deki tüm mahalle...

TARSİM Fındık Tespitine Geç Geliyor

Ziraat odası başkanları, TARSİM eksperlerinin dondan zarar gören fındık bahçelerine geç geldiğini belirtti. Ziraat odası başkanları bu durumun üreticinin mağdur olmasına ve...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol