Fındık bahçelerinde son 4 günde Giresun ve Ordu’da 63 bahçe yangını meydana geldi. Giresun Orman Bölge Müdürü Ahmet Güneş, yağmur ve karın yağmaya başlayacağı döneme kadar bahçe temizliği sonrası ortaya çıkan atıkların yakılmasının yasaklanması yönünde taleplerini Giresun ve Ordu valiliklerine ilettiklerini açıkladı.

Son 4 günde içerisinde Giresun ve Ordu’da 63 bahçe yangını çıktı. Güneş, sıcaklıkların mevsim normallerini üzerinde seyretmesi ve kuraklık nedeniyle fındık bahçelerinde yapılan bakımların ardından ortaya çıkan atıkların gerekli tedbirler alınmadan yakılmasının yangınlara yol açtığını belirtti.

Güneş, son dört gün içerisinde Giresun ve Ordu’da 63 kırsal yangına müdahale ettiklerini kaydetti. Bunun yanı sıra, yangınların kontrol altına alınarak söndürüldüğünü ifade etti.

Güneş, “Amacımız vatandaşımızın zarar göreceği ortamların oluşmaması. Öncelikle tarlasındaki temizlikten sonra ateş yakanların şunu düşünmesi lazım; kendi ve komşusunun tarlasına, yerleşim yerlerine zarar verebilir. Nemin düşük olması, yağışın bir hafta 10 günden fazla miktarda olmaması durumunda çok kısa sürede hiç hayal edemeyeceğimiz boyuta gelmesi söz konusu olabiliyor” şeklinde konuştu.

Güneş, kaymakamlıklar ve muhtarlıkların da bu tarz temizlik artıklarının yangına dönüşebileceği konusunda halkı uyarmalarını istedi. Bununla birlikte belediye itfaiye müdürlüklerinin de bu tür olumsuz durumlara karşı ekipman ve araç imkanlarını genişletmeleri gerektiğini belirtti.

Güneş, vatandaşlara kırsal yangınların önlenmesi noktasında daha hassas ve dikkatli olmaları çağrısında bulundu. Güneş, “Geçen yıl aralık ayı sonunda kar yağmasıyla bahçe temizliği yapma şansı ortadan kaybolduğu için bir sıkıntı kalmamıştı. Lakin bu dönem havaların kurak gitmesi kırsal yangınlar konusunda da büyük risk oluşturuyor. Vatandaşlardan talebimiz dikkatli olmaları, özellikle mal ve can güvenlikleri açısından hassasiyet göstermeleridir” dedi.

Güneş, Orman Genel Müdürlüğünün görevinin ormanları korumak ve geliştirmek olduğuna vurgu yaptı. Güneş, gece gündüz gelen ihbarlara ekiplerin anında müdahale ettiklerini sözlerine ekledi.

Güncel fındık fiyatları için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz