Fındıkta satıldığı mekana ve şehre göre değişen uçurum fiyatlar adaletsizliğin ifadesi.  Dünya fındık üretim ve ihracat lideri olan Türkiye’de fındık konusunda istikrar yakalanamaması ve hep mağdur olanın üretici olması üretimin kalitesini olumsuz etkiliyor. Üreticiden ucuza alınıyor tüketiciye arada uçurum denecek bir rakamla satılıyor. Ne üretici emeğinin karşılığını alabiliyor ne de tüketici fındık tezgahlarına yaklaşabiliyor.

Giresun Borsası’nda fındık 9.5 TL’ye alınırken Havalimanı’nda kilogramı 80-90 TL’ye kadar çıkıyor. ABD’de fındığın kilogramı Türk Lirası cinsinden 190 TL’ye kadar çıkıyor. Türkiye dünyaya fındık satıyor. Fakat vatandaş fiyatı yüzünden gönül rahatlığı ile fındık tüketemiyor.

Türkiye’de “yeşil altın” olarak da bilinen fındık, ihraç edildiği 122 ülkede sofraları süslemeye devam ediyor. Dünya fındığının yüzde 70’ni elinde bulunduran Türkiye’de ise 2015-2016 fındık ihraç sezonunda 250 bin ton iç fındık ihraç edilerek, 2 milyar 290 milyon dolar döviz geliri elde edildi.
2017 sezonunda hasat mevsiminin sonuna gelinmesiyle üretici fındığını pazara indirmeye başladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’nın TMO’nun Giresun kalite fındığı 10,5 liradan alacağını Levant kalite fındığı ise 10 liradan alacağını duyurdu. Fındıkta taban fiyat olarak kabul edilen TMO fiyatlarının serbest piyasada işlemediği ve 9,5 lira bandından alımlar olduğu Giresun Ziraat Odası tarafından tespit edildi.

GİRESUN’DA 40-50 TL

İç fındık fiyatlarında da kabuklu fındık fiyatları kadar bir karmaşa olduğunu belirten Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, “Havaalanlarında kilosu 80-90 lira bandında olan, ABD’de 226 gramı 11 dolardan alıcı bulan iç fındığın Giresun’da ise kilosu 40-45 liradan alıcı buluyor. Kabuklu fındık ise 9,5 lira bandında ilerliyor”dedi.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz