Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, “Düşen fındık fiyatları üreticimizi perişan etmiştir. Biz soyut açıklamalar yerine somut adımlar atılmasını ve acil müdahale istiyoruz.” dedi.

14 liradan 9 liraya kadar gerileyen fındık fiyatları üreticileri şoka uğrattı. Fındık fiyatının 15 liraya çıkmasını bekleyen ancak bu beklentisine bir türlü ulaşamayan fındık üreticileri hükümete müdahale çağrısında bulundu. Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu da üreticilerin bu isteğinin acil olarak hayata geçirilmesini istedi. Düşen fiyatların üreticiyi, esnafı perişan ettiğini belirten Selami Akarsu, üreticiye sahip çıkılması gerektiğini kaydetti.

Bu fiyatlar kabul edilemez

Dolarla satılan fındığın 9 lira seviyelerinde olmasına tepki gösteren Akarsu, “Toplam fındık üretiminin yüzde 70’ini ihracatta kullanıyoruz. Dolayısıyla dolarla satıyoruz. 16 Kasım 2015 tarihinden fındığın serbest pazardaki fiyatı 13,25 lira iken Dolar kurunda 1 dolar 2,87 lira idi. Bundan bir yıl sonra 16 Kasım 2016 tarihinde fındık fiyatı 10 liraya düştü, dolar 3,30 lira oldu. Bugün (dün) Ordu Ticaret Borsasında fındık fiyatı 9 lira olarak görünüyor, dolar ise 3,72 lira. Biz bu ürünün dolarla ihracatını yaptığımıza göre bizim fındıktan daha fazla kazanmamız gerekiyor. Dolarla sattığımız bir ürünü daha düşük bir üretim miktarında olmasına rağmen bugünkü fındık fiyatının oluşması kabul edilebilir bir şey değil. Üreticiler de zaten bu fiyatları kabul etmeyerek fındıklarını ellerinde tuttu ancak yine olan üreticilere oldu. Fındık fiyatının yükselmesini bekleyen üreticiler, esnaflar perişan oldu.” diye konuştu.

Üretici müdahale istiyor

Eski fındıkların 8 liradan alındığını da kaydeden Akarsu, “Şu fiyatlara baktığımızda gerçekten şok oluyoruz. Üreticilerimiz her geçen gün hayal kırıklığı yaşamaya devam ediyor. Bunun bir an önce çözüme kavuşturulması gerekir. Siyasilerimizin açıklama yapmaları yerine somut adımlar atmasını bekliyoruz. Bu fiyatlar üreticileri kurtarmaz. O yüzden acil müdahale istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Başkan Akarsu, cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a önceki gün fındık raporu dosyasının sunulduğunu kaydederek, “Yarın ilimize gelecek olan Cumhurbaşkanımıza sunacağımız bir metin hazırladık. İnşallah Ordu’da Sayın Cumhurbaşkanımız üreticilerimize müjdeli haber verecek.” ifadelerinde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz