Aileler Fındığa Gidecek, Çocuklar Eğitim Görecek

Alaplı Halk Eğitim Müdürü Abdurrahman Tülüce, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden ilçeye fındık toplamak için gelen mevsimlik işçilerin çocuklarına okuma yazma ve müzik eğitim verileceğini bildirdi. Örnek olacak olan bu uygulamadan gerek çocuklar gerekse fındık işçileri memnun olacak. 

Tülüce, gazetecilere yaptığı açıklamada, Halk Eğitim Müdürlüğü olarak çocuk işçiliğini önlemek amacıyla ilçeye fındık toplamak için gelen mevsimlik işçilerin çocuklarına eğitim verileceğini söyledi.

Mevsimlik işçiler tarlaya giderken, çocuklar konakladığı alanlarda okuma yazma ve sosyal etkinliklere katılacağını ifade eden Tülüce, şöyle konuştu:

“Çocuk işçiliğini önüne geçmek amacıyla fındık toplamak için kente gelen mevsimlik tarım işçilerini çocuklarına yönelik okuma yazma kursu, müzik eğitimi verilerek sosyal kültürel etkinlikler düzenlenecek.

Mevsimlik işçiler fındık bahçelerine fındık toplamaya giderken çocukları da konakladığı alanlarda kuracağımız sınavlarda eğitim görecekler. Amacımız çocuk işçiliğini önüne geçerek çocuklarımızı bahçelerdeki işlerden uzak tutmak ve eksik kalan müfredatlarını okulda tamamlamaktır.

Bu kapsamda değişik firmalarla anlaşmalar yaparak çocukların tüm yemek ve kırtasiye masraflarını karşılayacaklar. Çocukların ilçede bulunduğu zaman içerisinde güzel vakit geçireceklerini düşünüyorum.”

 

En Son Haberler

Fındık Üreticisi Ocak Ayını Bekliyor

Fındık üreticileri için stratejik bir ay olan Ocak ayı fındık fiyatları için önemli bir ay olacak. Fındık fiyatlarını 16-17 ₺ ile serbest...

Fındık Fiyatları Yükselişini Sürdürüyor

2019 yılı Fındık sezonunda fındık fiyatları 15 ila 17 arasından işlem görmeye başlamıştı. Fındık sezonun sona ermesinin ardından bazı üreticiler fiyatlar yükselir...

Fındık Fiyatları Düşmeye Devam Ediyor

Geçen haftayı düşüşle kapatan fındık fiyatları bu haftada düşmeye devam ediyor. Haftaya 15 liranın üzerinde başlayan fındık fiyatı 14.30 ila 15 lira...

Sel Fındığı Denize Döktü

Son günlerde aşırı yağışlardan dolayı Ordu ve Samsun'da sel suları fındık ürecisini zarara uğrattı. Samsun'un Terme ve Salıpazarı ilçeleri ile Ordu'nun Ünye...

Dolu Fındık Rekoltesini Değiştirdi

12 Haziran'da gerçekleşen dolu afeti sonucu fındık bahçelerinde ciddi zararların oluştu. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan ile ilçe ziraat odası başkanları don afetinin olduğu Ordu'nun Gürgentepe ilçesinde tarım arazilerinde incelediler.

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol