Alaplı Halk Eğitim Müdürü Abdurrahman Tülüce, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden ilçeye fındık toplamak için gelen mevsimlik işçilerin çocuklarına okuma yazma ve müzik eğitim verileceğini bildirdi. Örnek olacak olan bu uygulamadan gerek çocuklar gerekse fındık işçileri memnun olacak. 

Tülüce, gazetecilere yaptığı açıklamada, Halk Eğitim Müdürlüğü olarak çocuk işçiliğini önlemek amacıyla ilçeye fındık toplamak için gelen mevsimlik işçilerin çocuklarına eğitim verileceğini söyledi.

Mevsimlik işçiler tarlaya giderken, çocuklar konakladığı alanlarda okuma yazma ve sosyal etkinliklere katılacağını ifade eden Tülüce, şöyle konuştu:

“Çocuk işçiliğini önüne geçmek amacıyla fındık toplamak için kente gelen mevsimlik tarım işçilerini çocuklarına yönelik okuma yazma kursu, müzik eğitimi verilerek sosyal kültürel etkinlikler düzenlenecek.

Mevsimlik işçiler fındık bahçelerine fındık toplamaya giderken çocukları da konakladığı alanlarda kuracağımız sınavlarda eğitim görecekler. Amacımız çocuk işçiliğini önüne geçerek çocuklarımızı bahçelerdeki işlerden uzak tutmak ve eksik kalan müfredatlarını okulda tamamlamaktır.

Bu kapsamda değişik firmalarla anlaşmalar yaparak çocukların tüm yemek ve kırtasiye masraflarını karşılayacaklar. Çocukların ilçede bulunduğu zaman içerisinde güzel vakit geçireceklerini düşünüyorum.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz