Tarım ürünlerinde ihracat getirisi en fazla olan fındıkta yeni gelişmeler var. Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin sosyal medyadan yaptığı açıklamaya göre, TMO daha önce 31 Aralık 2020’ye kadar alacağını duyurduğu kabuklu fındık alımını 30 Nisan 2021 tarihine kadar sürdürecek. Buna göre TMO, Giresun kalite kabuklu fındığın kilosunu 22,5 TL’den, Levant kalite fındığı 22 TL’den ve sivri kalite fındığı da 21 TL’den alım yapmaya devam edecek. Peki fiyatlarda değişim olacak mı?

Üreticiler, ziraat odaları başkanları, bir süreden beri Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fındık alım tarihini uzatmasını talep ediyordu. Ancak üreticilerin tek talebi sürenin uzaması değil. Aynı zamanda fiyatlarda da güncellemeye gidilmesi. Artık herkes dünya fiyatlarını dolar bazında hesaplıyor ve takip ediyor. Kabuklu fındık fiyatının en az 3 dolar olmasını isteyen üreticiler, geçen sene Toprak Mahsulleri Ofisi’nin açtığı ihalede fındığın kilosunu 24 TL’den satmasını hatırlatarak fiyatın güncellenerek en az 24 TL olmasını talep ediyor.

Güldal, fındık alım süresinin uzatılmasının üreticiler tarafından çok olumlu karşılandığını belirtti. Güldal, “Biz 30 Nisan 2021’e kadar TMO olarak piyasadayız ve fındığı almaya hazırız. Bu, fındık üreticisi için bir güvencedir. Fındığını satamazsa, fiyat düşerse TMO olarak açıkladığımız fiyattan fındık almayı garanti ediyoruz. Şu anda bir fiyat güncellemesi yapmamız söz konusu değil. Ama üretici daha yüksek fiyatı bulursa fındığını satabilir. Satamazsa biz 30 Nisan’a kadar piyasadayız. Mart ayında karanfil sayımı yapılacağını da unutmamak gerekir. Gelecek sezon üretimi yüksek görünürse farklı bir durum ortaya çıkar, üretim düşük olursa farklı  bir tablo olur. Üreticinin bütün bu riskleri de dikkate alarak karar vermesi gerekir” şeklinde açıklamada bulundu.

Güncel fiyatlar için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz