Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi’nin 670 bin ton fındık rekoltesi açıklamalarına tepkiler gittikçe büyüyor. Gerçekçi bulunmayan rekoltenin, kötü amaçlara hismet ettiği konusunda herkes hemfikir durumda. ZMO Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun bu konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Tosun, “Bu açıklamaların nedeni tamamen spekülasyon ve fiyatların kontrolünü sağlamak. İhracatçı birlikleri bunu piyasa algısını yönetmek için kullanıyor” dedi.

Fındık fiyatlarında kötü amaçlı spekülasyonları engellemek için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı geçen sene rekolte açıklamasını tek elden ve temmuzun ilk haftası yapılması gerektiğini söylemişti. Bu kararı yerinde bulan Tosun, ”Ancak bu karara rağmen geçen sene Amerika’da bu sene de Hindistan’da yurt dışındaki ihracatçıların yaptığı rekolte açıklamalarıyla bu karar delindi. İhracatçı birlikleri bunu piyasa algısını yönetmek için kullanıyor. Geçen yıl Türkiye’nin fındık rekoltesini 710 bin ton açıkladılar ama gerçekleşme 500 bin ton olduğunu düşününce zaten ciddi bir yanılgı içinde olduğunu teyit etmiş oluyorlar. Bu yıl da 670 bin ton olarak açıkladılar. Bu açıklamaların nedeni tamamen spekülasyon ve fiyatların kontrolünü sağlamak. Bu rakamlar rekolte açısından gerçekçi değil. Hatta geçen yıl açıklanan rekolte miktarları da gerçekleşmedi. Nihayetinde boşluklar bırakılırsa dolduruluyor. Yurt dışından açıklanan rakamlara resmi kaynaklardan henüz bir açıklama yapılmadı. Bu yapılmadığı sürece karşınızdakiler bunu yapmaya cürret etmeye devam edecekler. Fındığı serbest piyasanın insafına bıraktıkça daha fazla fındık ihracatı yapmamıza rağmen daha az döviz girdisi gerçekleşiyor. Bu sene 181 bin ton ihracatta geçen yıla oranla 500 milyon dolara yakın gelir kaybı yaşadık” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz