Meteoroloji ile ortak yürütülen çalışmalarla tarımda fiyatların öngörülebilir olacağının altını çizen Bakan Pakdemirli, “Meteoroloji tarıma gelen en büyük hediyelerden bir tanesi. Meteoroloji son derece önemli tarım için. Tarımda inanılmayacak kadar önemi var. Açık tarım yapılıyorsa hava şartları çok önemli. Bugün itibariyle meteorolojide bu tarz hizmetlere yönelme, rekolte tahminlerine doğru gitmeye başladık. Arkadaşlar limonla başladılar. Limonun mesela önümüzdeki aylardaki fiyatlarını tahmin etmeye başladılar. İleriye yönelikte nasıl bu tahminleri daha çok üründe gerçekleştiririz ve bu tahminler sayesinde de nasıl çiftçiye, üreticiye nasıl bilgi veririz ve fazla üretimin nasıl önüne geçeriz, üretim olduğu zaman nasıl tedbir alacağız bununla ilgili planlama yapacağız.

Hava tahminleri de önemli. Burada da yüzde 90 üzerinde bir verimliliğimiz var. Bu çıtayı yüzde 95 koyduk, biraz zor bir çıta ama arkadaşlar bunun üzerinde çalışmasına devam ediyor. Coğrafi bilgi sistemleri tarımdaki parselleri bir dijitize etme sürecindeyiz. Bununla ilgili önemli bir mesafe aldık. Uydu vasıtasıyla parsellerin renk, kot farklılıklarından parsellerde ne ekilip dikildiğini biliyoruz. Parseli takip edebildiğiniz zaman teşviki doğru yere verip vermediğinizi görmüş oluyorsunuz. Alan bazlı teşvikler Türkiye gerçeği. Bunları Dünya Ticaret Örgütü bunu çiftçiye verin diyor. Alan bazlı teşviklerden teknolojiyi kullanarak vazgeçip, hangi parselde ne üretildi bunu görebiliyor olacağız. Sadece uydu değil drone’ları da kullanarak bu verileri tahmin etmek söz konusu” ifadelerini kullandı.

Verim ve Rekolte’yi Yapay Zeka Ölçecek

Tarımda teknoloji kullanmanın büyük önem taşıdığını sözlerine ekleyen Pakdemirli, “Üzerinde çalıştığımız bir traktör var. Seri üretime geçirmeye hazır olan bir prototip. Bunu yapabilirsek karbon ayak izimizi düşürmüş olacağız. Bugün devlet olarak mazotu çok ciddi bir şekilde destekliyoruz. Bu traktör ulaşılabilir fiyatlarla olacak. Hedeflerimiz de var. Bu çalışmalara başladık ama bu çalışmalarda en ileri noktada değiliz. Verim ve rekolte tahminlerinde tüm ürünlere yayma amacımız var. Yapay zeka ürünleriyle de bunu yapmayı düşünüyoruz. Meteorolojik, jeolojik ve ekonomik ve tarımsal veriler bir araya gelerek modellemeleri hayata geçirip tarıma optimize edilmesini istiyoruz. Tarımda teknolojiyi kullanmak ihtiyarı değil mecburidir” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz