Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, düşen fındık fiyatlarına sert tepki gösterdi. Canikli, önümüzdeki sezon piyasadaki arz fazlası fındığın devlet tarafından alınacağını kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, serbest piyasada düşen fındık fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Serbest piyasada düşen fındık fiyatlarına ilişkin müdahale alımı olup olmayacağı yöndeki sorusuna da yanıt veren Canikli, şöyle konuştu:

“Bu konuda ki tavrımız, yaklaşımlarımız ve politikamız çok net. Bu 15 yıldan beri böyle. Fındık fiyatı ile ilgili bir defa manipülasyonların ve dışarıdan müdahalelerle fındığın fiyatının aşağı çekilmesine hiçbir zaman müsaade etmedik, bundan sonrada kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Bir kez daha buradan söylüyorum. Bunu herkesin bilmesi gerekiyor. 2002 yılı öncesinde buna benzer maalesef yöntemler ve spekülasyonlar kullanılmış ve belli ölçülerde sonuç alınmış. Gerçekten fındık fiyatları 2002 öncesinde yerlerde sürünüyordu. Özellikle ithalatçıların desteklediği içerideki maalesef bazı oyuncuların bu faaliyetlerine alet olarak fındığın fiyatını aşağı çekme yönünde bir takım piyasa şartlarını bozucu ve aykırı bir şekilde faaliyetler içinde olduklarını biliyorduk. Biz buna 15 yıldan beri hiç müsaade etmedik. Yaptıkları anda da gerekli tedbirleri aldık.”

Canikli, bu noktada en uç alınacak tedbirin doğrudan alım yöntemi olduğunu dile getirerek, “Bunun daha ötesi yok. Arz fazlası özellikle böyle bir durum söz konusu olduğunda, arz fazlasının doğrudan alınarak orada fiyatın regüle edilmesi ve aşağı gelmesinin engellemesi. Bu son derece önemli. Bu güne kadar biz bu yöntemi defalarca kullandık. Hem de en büyük boyutlarda kullandık. 2007-2008 yıllarında hakikaten yılda bir buçuk milyar liralık fındık aldık piyası regüle etmek için. Dolayısıyla takip ediyoruz. İzliyoruz. Bu konuda kararlılığımızı da ifade ediyoruz. Özellikle spekülasyonlar yapmak isteyenler varsa onlara yönelik olarakta devletimizin ve hükümetimizin kararlılığını her fırsatta ifade ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Müdahale alımın arz fazlasının ortaya çıktığı dönemlerde olabileceğini aktaran Canikli, “Önümüzde sezon geldiğinde bakılacak. Fiyat kabul edilemez seviyeye düşerse o zaman her türlü yöntem denenecek. Doğrudan müdahale alımı da olmak üzere her türlü yöntem denenecek. Kesinlikle çiftçimizin, üreticilerimizin mağdur olmayacağı bir fiyat her zaman sağlanacaktır.” dedi.

4 YORUMLAR

  1. Aga ben diyorumki kim ne derse inanmam fındık ölmüştür. Hakkımı ve üretici çiftçi gariban emekçinin hakkını yiyen namussuz alçak ve imansız dir serefsizdir. OKADAR .İmza.
    Ya 1 kilo fındık neyse yazmim ilk yazdığım her zaman geçerli . Fındığı ben tüccara bıraktığında büyük önce 14.25 kr du şimdi alın bu fiyatla fındığı da geçiniz.

  2. Aga ben diyorumki kim ne derse inanmam fındık ölmüştür. Hakkımı ve üretici çiftçi gariban emekçinin hakkını yiyen namussuz alçak ve imansız dir serefsizdir. OKADAR .İmza.

  3. vatandaş ile dalga geçmeyi bırakın artık reis olmasa coğunuz meclisi unutursunuz bu kadar karektersizlik olmaz adam gibi görevinizi yapın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz