Ordu Ticaret Borsası (OTB), fındık zurufundan biyokütle enerji tesisi ve tedarik zinciri kurulması çalışmalarına hız verdi. Fındık zurufu ve budama atıklarının elektrik enerjisine dönüşmesini sağlayan bir tesis için çalışmalar sürüyor.

Ordu Ticaret Borsası tarafından Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansına sunulan, fındık zurufundan enerji elde edilmesine ilişkin bir süredir çalışma yürütülüyor. Yürütülen ‘Ordu ili biyokütle enerji tesisi ve tedarik zinciri kurulması’ çalışması, sunulan fizibilite desteği projesine ait raporda sona gelindi.

Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, konu hakkında açıklama yaptı. Üretiminin büyük bir miktarının Karadeniz Bölgesi ve Ordu ilinde üretilen önemli bir emtia olan fındık ürününün ekonomik değerinin arttırılmasına yönelik çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Kahraman, “Ordu ilinde kurulacak böyle bir tesisin, kapasitesi, yatırımın sürdürülebilirliği, geri dönüş süresi, ekonomik rantabilitesini ortaya koyacak bir fizibilite raporu kamunun ve özel kuruluşların yararına sunulacaktır. Söz konusu proje kapsamında kamu ve özel sektördeki ilgili tüm paydaşlara anketler uygulanmış ve görüşü alınmıştır. Hazırlanan rapor kamuoyu ile paylaşılacaktır. Elde edilen sonuç Ordu Ticaret Borsası tarafından değerlendirilip, gerekli görülen lobicilik çalışmaları gibi aksiyonlar alınacaktır” şeklinde ifade etti.

Güncel Fiyatları İçin Tıklayınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz