Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’nın TMO’nun 10 Liradan Fındık alımı yapacağını açıklamasına rağmen serbest piyasada fındık 8,5 ile 9 TL arasında satılmaya devam ediyor. Hatta fındık radımana girdiğinde fiyatı 7,5 TL’ye kadar düşüyor. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba TMO alımları için açıkladığı rakam olan 10 TL’yi taban fiyat olarak düşünülüyordu. Fakat serbest piyasada fiyat bir türlü 10 TL’nin üstünü görmedi. Ve 10 Tl tavan fiyat olarak şimdilik kaldı.

Trabzon’da da fiyatlar 9 lira civarında seyrederken kimi esnafların ise daha düşük fiyattan fındık aldığını belirtiliyor. Trabzon’da fındık alım satımı yapan Nadi Şengül, fındık fiyatının 9 lira civarında seyrettiğini belirtirken bu yıl fındığın çok olmasına rağmen kalite olarak düşük olduğunu belirtti. Fındık fiyatının ilerleyen zamanlarda değişim gösterebileceğini belirten Şengül, ancak bu şekilde düşük seyretmesi durumunda ihracatın fazla olacağını çünkü fındık fiyatının düşük olduğunu belirtti. Hatırlanacağı üzere 2015 yılında fındık fiyatları 18 TL’ye kadar çıkarken 2016’da en yüksek 15 TL’yi bulmuştu. Ancak bu yıl Fındık fiyatı maksimum 10 TL’yi gördü. Fındık fiyatının her geçen yıl düşmesi üreticiyi de endişelendiriyor…

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz