Fındıkta bakımın yapıldığı bu günlerde üreticilerin dikkatli olması gereken bir konu da kozalak akarı.Ordu Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, fındık üreticilerini uyararak fındık kozalak akarının verimi düşürdüğünü ve kimysal olarak mücadale edilmesi gerektiğini açıkladı.

Yapılan açıklamada:

“Fındık kozalak akarı çok önemli bir fındık zararlısı olmakla birlikte, fındığın meyve, yaprak ve sürgün gözlerini tahrip ederek büyük ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Mücadele kültürel ve kimyasal mücadele şeklinde uygulanmaktadır.

“Mücadaleden önce sayım yapılmalıdır”

Kimyasal Mücadele yapılacak fındık bahçelerinde mutlaka bir ön sayım yapılmalıdır. Bu amaçla 1-10 da büyüklükteki bahçelerde 10 ocak, 11-30 da büyüklükteki bahçelerde 20 ocak ve 30 da’dan büyük olan bahçelerde de 30 ocak tesadüfi olarak işaretlenir. İşaretli her ocağın 1’er dalındaki kozalaklar sayılarak kaydedilir. Bulunan rakamlardan yararlanarak, bir daldaki ortalama kozalak sayısı hesaplanmalıdır. Bir dalda ortalama 5 kozalak varsa kimyasal mücadele yapılmalıdır. En uygun kimyasal mücadele zamanı akarların göçünün yoğun olduğu nisan sonu mayıs başındaki bir haftalık süredir. Bu dönemde uç sürgünler 4-4.5 yapraklı, yeni tomurcuklar toplu iğne başının yarısı büyüklükte ve yeni gelişen meyveler mercimek büyüklüğüne geldiğinde ilaçlama yapılmalıdır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz