CHP İktidarda Olsaydı Fındık 20 Liraydı

Google News

Trabzon’da 18 Mart Çanakkale Zaferi etkinliklerine katılan  CHP Edirne Milletvekili Okan Gaydancıoğlu, fındık ve çay konusunda çeşitli açıklamalarda bulundu. CHP’nin iktidar olması halinde fındığın 20 Lira olacağını söyleyen Gaydanacıoğlu, “Amerika’da fındığı reçetede ilaç olarak yazıyorlar” diyerek fındık üretim ve tüketimine dikkat çekti. 

CHP Trabzon İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısına CHP Edirne Milletvekili Okan Gaydancıoğlu, CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör ve partililer katıldı.

TRABZON’DA ÇANAKKALE ZAFERİ TÖRENİ’NDE ÇELENK KRİZİ

İl başkanı Güngör basın toplantısında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “16 Nisan referandum süreci ile ilgili olarak önümüzde geldi. Bize katkı vermeye çalışıyor. Buraya gelmesine rağmen Rize’de düzenlediğimiz çay topantısında, Ordu’daki fındık panelinde öncülük eden değerli bir milletvekilimiz Okan bey bizimle. Sizlere çay ve fındık konusunda açıklamalarda bulunacak. 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümü Valilik önünde sayın vekilim ile birlikte çelenk sunum töreninlerine katıldık. Bu sunum töreninde Trabzon valiliği, Trabzon Büyükşehir belediye Başkanı ayrıca Trabzon Şehit Aileleri derneği çelenk sunumunu gerçekleştirdi. Ancak bugün Çanakkale Zaferi’nin 102.yıl dönümünü yaşarken çok değerli komutanlarımız sunum yapamadı. Yaptırılmadı. Biz bunu yadırgadık. Bir askeri zaferin komutanı çelenk sunamadı. Sunanlarla ilgili söyleyecek birşey yok ama sunamayanlarla ilgili serzenişi söylemek istiyorum. Bu konuya mutlaka bir çözüm getirilmelidir”

ÇELENK SUNULMAMASI BİZİ ÜZDÜ

CHP Edirne Milletveili Okan Gaydancıoğlu, “Orada 250 bin şehidimiz var. Türk ordusu savaştı. Türk ordusunu komuta eden garnizon komutanın çelenk sunamaması bizleri üzdü. Trabzon’a geldim 4 gündür buradayız. Karadeniz’de partililerle vatandaşlarımızla birlikte oluyoruz. 1 aydan az bir süre kaldı bütün işi gücü bıraktık ‘Evet’ ve ‘Hayır’ olarak görüşlermizi bildireceğiz. Ama gördüğüm şudur kesinlikle ‘Hayır’ çıkacak. Biz gerçek gündemizi konuşmak istiyoruz. Özellikel Karadeniz fındığa ve aya kilitlenmiş bir ekonomisi ve göç veren bir yapıyla insanların güler yüzlü olacağı ortamda insanların yüzü soluk ve asık. Türkiye’nin dört bir yanında insanlar borçlarını düşünüyorlar. Sıfır terör varken şehitlerle patlamalarla anılan bir ülke haline geldi. İşsizlik yüzde 7’deyken şimdi resmi rakamlar yüzde 12’lerin üzerinde. Bu üniversite mezunları ile birlikte yüsekliyor. Üniversiteden mezun olanlar işe yerleştirilmeli. 11 milyon emekli var. Promosyon vereceğiz dediler. Vere vere 300 liralık promosyon verdiler. CHP iktidar olsaydı böyle olacakmıydı? Hayır olmayacaktı”

RUSYA’DAN BUĞDAY ALIMINI DURDURDUK. NİYE? HASTALIKLI ÇIKTI

8 ilimizde çay ve fındık ile ilgili toplantılar yaptık. Buranın sorunları çay ve fındık. Çiftiçiler üretiyor ama karşılığını alamadan gidip geliyorlar. Dünden itiabaren Rusya’dan Türkiye buğday ticaretini durdurdu. Bilim adamlarımızla göre ciddi hastalıklara yol açacağını açıkladılar. Rusya’dan yapılan ihracatın durdurulmasının gerekçesi yok. Bu hastalığın olduğunu tahmin ediyoruz. 1.9 milyon ton buğday Türkiye’ye girdi. Biz bunu tüketiyoruz. Hem buna bedel ödememiz rezalet hemde insanımıza bu buğdayı yedirmemiz rezalettir. Biz bunu CHP olarka kınadığımızı bildirmek istiyoruz. Acaba Rusya’dan yapılan anlaşmaların yürürlüğe girmemesinden mi kaynaklı acaba? Önce uçaklarını düşürdük dediler sonra FETÖ’ya yükledil. Kabullenmekte zorlandık. Bir uçağın düşürülmesi turizme darbe vurdu. Bu kime yaradı. Rusya’ya yaptığımız nariney eihracatı durdu. Almadılar Bu iş kime yaradı? Plansız bir tarım olması AKP’nin yıllardır Türkiye’ye götürdüğü bir karanlıktır”

FINDIK VE ÇAY ÜRETİCİSİNE SAHİP ÇIKMALIYIZ

“Fındık bahçelerinin yüzde 80’ni bizde biz üretiyoruz. Hem fındık yieyemiyoruz. Hemde üretici kan ağlıyor. Bu nasıl bir iş. Atatürk fiskobirliğin kurulmasına öncü olmuştur. 30’lu yıllarda. Pek düşünmedikleri Türkiye herleyin altyapsını oluşturmuştu. Çay ve fındık bölge için özellikle Doğu Karadeniz için çok staretejik. Çay aşırı derece startejik. Yamaçlarda tarımı yapılan ve severek tükettiğimiz bir ürün. Çayı seviyoruz sağlıklı ama üreticilerine sahip çıkmıyoruz. 50 bin ton kaçak çaya neden izin veriyoruz? Kim bu organizasyonda görevli. Bu ülke kaçak çay girişini engellemezse kendimize zarar veriyoruz. Rizeli ne yapıyor herşeyini bırakıyor göç ediyor. CHP ne öneriyor”

“ÇAYDA ÇEŞİTLİLİĞİ ARTTIRMALIYIZ”

Maliyetlerin üzerinde bir fiyat politkası olmak zorunda. Çaykur’u güçlendirmek zorundayız. Çayı stratejik bir besin olarak belirlemeliyiz. Çay üretimini destekleyerke olmalı. Çayda yeni katma değer katacak örnekler üretmeliyiz. Meyveli çaylar gibi. Organiz çayı biz niye daha fazla tüketemiyoruz. Bunlar bizim politakamız. Hem Rize’yi düşünmek hem göçü engellemek. Biz bunu siyaset amaçlı mı yapıyoruz? Hayır. Rize’de oyumuz çok az. Bizim niye çay toplantısı düzenliyoruz. Biz parti olarak ülkeyi kuran bir partiyiz. Bizden asgari ücrette kopya çektiler. Emeklide kopya çektiler. Yemde gübrede kdv’yi sıfırlayalım dedik. Kopya çekin diyoruz ama yanlış kopya çekiyorlar. Bunlar hep aracıyı ve yandaşlarını düşünürler. Biz halkı düşünürüz”

FİSKOBİRLİK’İ DESTEKLEYİN ÇAĞRISI

“Geçen sene fındıkta maliyetler 10 bin lira iken fındık fiyatları 10 liralardaydı. Biz geldik üreticiler bize şunu dedi. Ne seçim var ne referandum var. Bizim sorunlarımızı dinliyorlar dediler. Fındık raporunu niye hazırladık. İktidar olalım mı? Siyaset yapalım mı? Hayır. Başkaları benden alıp 30 milyon dolar kazanıyor. Niye benim halkım göç ediyor. Neden tarlasını evini bırakıp Ankar’ya İstanbul’a asgari ücret için gidiyor. Nedne yabancı tekellere fındık piyasasını bırakıyorum. Neden çikolata pazarında pay alamıyoruz. Fiskobirlik gibi kamu kurumları yada üreticilerin örgütlendiği kooperatiflerin desteklenmesi”

“İKTİDAR OLSAYDIK FINDIK FİYATI 20 LİRA OLURDU”

Eğer arz fazlası var. Bunu biz yiyelim. Çocukalarımız yesin. Okulda ücretsiz dağıtalım. Amerik’da fındığı reçetede ilaç olarak yazıyorlar. Bunu biz devlet olarak yapmalıyız. Fıyat konusunda ise CHP iktidar olsaydı fındık 20 liraydı. Tüccarı düşünmek zorundayız ama öncellikle üreticiyi ve tüketici düşünmek zorundayız. Anayasa görüşmelerinden beri 3 ayda dolardan kaybettiği para 180 milyar lira. Bedel bu oldu. Bunun 12 milyarını çiftçiye destek verseydik ithalat yapmazdık. Herşeyin çözümü üretimdir”.

En Son Haberler

Fındık Fiyatları Üreticinin Beklediği Gibi Olmadı

Kabuklu tombul fındığın kilogramı haftayı yine düşüşle kapattı. Serbest piyasada fındık fiyatı haftaya 24 liradan başlamıştı. Serbest piyasada fındık fiyatı 25 kuruş...

“Fındık Üreticisinin, Tekelci Sermayeden Çektiği Nedir?”

Demokrat Parti (DP) Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, TMO’nun yıl boyunca alım yapması gerektiğini belirtti. DP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, “Fındığımıza sahip çıkan...

FİSKOBİRLİK İvme Kazanacak

AK PARTİ Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Sakallı, FİSKOBİRLİK'e ziyarette bulundu. Burhan Sakallı, AK Parti’nin geçen ay gerçekleştirdiği...

Projede Fındık Fidanlarının Çoğaltılması Aşamasına Geçildi

Ünye Ziraat Odası AR-GE Ofisi tarafından fındıkta yenilik çalışmaları yürütülüyor. Fındıkta yenilik çalışmaları kapsamında ‘Geleceğe Bir Fındık’ projesi ile Ünye’deki tüm mahalle...

TARSİM Fındık Tespitine Geç Geliyor

Ziraat odası başkanları, TARSİM eksperlerinin dondan zarar gören fındık bahçelerine geç geldiğini belirtti. Ziraat odası başkanları bu durumun üreticinin mağdur olmasına ve...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol