2020 yılında fındık fiyatları, üretici daha bahçesine hasat için girmeden önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 2020 yılı alım fiyatları açıklandı. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 2020 yılı kabuklu fındık fiyatları, Giresun kalite kabuklu fındığın kilosu 22,5 TL, levant kalite fındık 22 TL belirlenmişti. Yeni sezonda fındık rekolte tahmini ise 665 bin ton seviyesinde yapılmıştı. Fiskobirlik, piyasanın verdiği fiyatın 25-50 kuruş yukarısındaki fiyatla alım yapılacağının garantisini vermişti.

Altınordu Ziraat Odası Genel Sekreteri Sefer Kovan, üreticiler borcunu kapatmak için fındığının bir bölümünü önceden sattığını anlattı. Geriye kalanını ise muhafaza ederek, piyasaya kontrollü şekilde indirdiğini söyledi. Kovan, bölgede de rekoltenin 550 bin tonda kalacağını belirterek, “Her bölgede şu an çiftçinin 30 lira beklentisi var. Fındık ilk defa bu sezon üreticiye hak ettiğini kazandırıyor. Şu anda üreticinin elinde fındık 24-25 TL bandında” açıkladı.

Sefer Kovan, tüccarların bölge bölge nerede fındık olduğunu bildiklerinden dolayı fındık alımını 27 TL’ye kadar çıkardıklarını söyledi. Bunun yanında tüccarların fındık fiyatlarının daha da yükselme endişesi olduğunu vurguladı. Kovan, “Kabuklu taze fındık olarak Giresun-Ordu fındığı normal bir depolama ile 3 yıla kadar saklanabiliyor. Bu nedenle üretici tutabildiği kadar fındığı elinde tutuyor. Evlerinin bir odasını fındığa depo yapan bile var. Üretici artık bilinçli. Fabrikalar da daha çok alım yapıyor. Yeni sezona kadar ürün olmazsa ya da fiyat yükselirse diye toplu alım oluyor. TMO fiyatı bu sezon taban fiyat gibi oldu. İhracatçı ve sanayici herkes yarış içine girdi ve fiyat 22 liranın üzerine çıktı. Üretici kral gibiydi diyebilirim. Çiftçiye her zaman, ürünü piyasaya bir anda vermeyin, ihtiyaç oldukça pazara sunun diyoruz. Bu sayede fındık değerinde satılır” şeklinde açıklamada bulundu.

Fındık Fiyatları İçin Tıklayınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz