Orduya bağlı Gürgentepe ilçesinde üretimi gerçekleştirilen “Çakıldak Fındık” için coğrafi işaret çalışması başlatıldı.

Kemal Yılmaz (Tarım ve Orman İl Müdürü), Gürgentepe ilçesinde çakıldak fındığı yetiştiren bazı üreticilerin bahçesine ziyaret gerçekleştirdi. Gazetecilere açıklamada bulunan Yılmaz, Ordu Valiliğinin himayelerinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ordu Üniversitesi, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Gürgentepe Ziraat Odası Başkanlığı iş birliğiyle, çakıldak fındığına coğrafi tescil alabilmek için çalışmalar yapıldığını dile getirdi.

Bu çalışmaları Prof. Dr. Saim Zeki Bostan’ın danışmanlığında devam ettiğini aktardı. Yılmaz, çakıldak fındığının öneminden bahsetti. Yılmaz, bu çeşidin verimliliği ve kalitesi bakımından oldukça kazançlı olması konusuna dikkat çekti. Çakıldak fındığının diğer çeşitlere göre 10-15 gün daha geç uyanmaktadır. Daha geç uyandığı için ilkbahar geç donlarından da daha az etkilenmektedir. Yılmaz, “Ülkemiz fındık tarımı için gelecek vadeden ve bir gen kaynağı potansiyeli bulunan bu çeşit adayına coğrafi işaret alabilmek amacıyla yapılan çalışmalar devam etmektedir” dedi.

Çakıldak Fındık

Batı Karadeniz bölgesinde, Ordu ilinde yaygın şekilde yetiştirilen ve Delisava adıyla tanınmaktadır. Ordu’da geniş ölçüde üretimi gerçekleştirilmektedir. Diğer fındık çeşitlerine göre çok daha geç uyanmaktadır. Buna bağlı olarak ilkbaharın geç donlarından az zarar görmekte. Değişen iklim koşullarına kolaylıkla uyum sağlayabilmekte ve toprak koşullarına kolay uyabilmektedir. Ayrıca verimi de çok yüksektir. Oldukça iri ve nispeten uzunca olan meyvelerin lezzet ve kalitesi iyi değildir. Meyve kabuğu açık kahverengi, 1.2 mm kalınlıktadır. Kabuğu kolay kırılmaktadır. İç meyve kabuğun içini iyice doldurmuştur. 1 kg kabuklu fındık, 580-610 adedi içermektedir. Yağ oranı % 58-63, randımanı % 52-54’tür. Genellikle 4’lü çotanak oluşturmaktadır.

Fındık Fiyatları İçin Tıklayınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz