MHP 21. Dönem Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, fındıkta yaşanan sorunlarla ilgili sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek, “; tıpkı çayda, üzümde, buğdayda olduğu gibi fındıkta da taban fiyat açıklayarak Karadeniz üreticisini rahatlatınız.” dedi.

MHP 21. Dönem Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sosyal medya hesabından videolu seslendi. Fındık ile ilgili önce Ak Partili milletvekillerini hedef alan Enginyurt, “Sayın Cumhurbaşkanım. Ordu halkı ve Karadeniz Bölgesi yani 8 milyon insan fındıktan geçiniyor. Şu an yeni fındık sezonuna 20 gün kaldı. Dolayısıyla bu 8 milyon insan fındıkla ilgili endişeler yaşıyor. Sayın Cumhurbaşkanı inanıyorum ve biliyorum ki; bir Karadenizli olarak fındık sana anlatılmış olsa fındığa sahip çıkarsın ama maalesef senin milletvekillerin fındığı anlatma yerine şov yapmakla meşguller. Örneğin; Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, “fındık yükselince satsaydınız” diyor. Halbuki bizim bölgemizde Gölköy, Aybastı, Korgan, Kumru, akkuş gibi ilçelerimizde fındık eylül-ekim ayında hasat edilir ve piyasaya ancak o zaman iner. Ancak vekilimiz “yükseldiğinde satsaydınız” diyerek adeta milletle dalga geçiyor. Yani üreticimizin hakkını savunmak yerine üreticimizi suçluyor. Bir başka milletvekiliniz Ergün Taşçı, “dedelerinizin ürettiği fındıkla hala geçiniyorsunuz, Japonya bile fındık üretiyor bırakın artık bu işleri” diyor. Giresun milletvekiliniz; “fındık diye bir sorun yok, eğer olsaydı Karadeniz halkı bize yüzde 62 vermezdi.” diyerek size verilen oyu adeta fındık üreticisinin herhangi bir tepkisi olmamasına bağlıyor.” diye konuştu.

Karadeniz halkını rahatlatın

Fındık ile ilgili çözüm önerisinde de bulunan Enginyurt, “Sayın Cumhurbaşkanım, fındığın sorununun çözümü çok basit. Bir; tıpkı çayda, üzümde, buğdayda olduğu gibi fındıkta da taban fiyat açıklayarak Karadeniz üreticisini rahatlatınız. İki; TMO piyasaya girsin ve ciddi anlamda alıcı olduğunu göstersin ki, fındık tekellerin eline geçmesin. Aksi takdirde; yeni sezonda fındık hasadının çok olacağı, ürünün fazla olacağı propagandası şimdiden başlamış olmakta, 8 liraya düşen fındığımız belki çok daha aşağılarda değer bulacaktır. Bu da Karadeniz’de her geçen gün bozulan ekonomiyi daha da bozacaktır. Sayın cumhurbaşkanım sizin fındığa acilen el atmanızı hasetsen (özellikle) rica ediyoruz. biz siyaset yapmak için bunu söylemiyoruz. Ordu halkının, türk halkının yüzü gülsün, insanların gelir seviyesi yükselsin, milli gelirimiz artsın bizler de bundan mutluluk duyarız ama maalesef Ordu’da insanların yüzü gülmüyor. Ekonomi daraldı, esnaf perişan. İcra dairelerindeki dosyalar artık üçüncü icra dairelerinin açılmasına kadar gitti. Bu sebeple biz size sesleniyoruz ve sizden fındık üreticilerinin meselelerine çözüm üretmenizi bekliyoruz. Tekrar söylüyorum; ne Ordu milletvekilleriniz ne de Giresun milletvekilleriniz size doğruyu anlatmıyor, bu konuda sizleri bilgilendirmiyor.” şeklinde konuştu.

ORDU OLAY

1 Yorum

  1. Flndlk. 15. Tl. Olmasln. Devletin. Efendisi. Milletti. Deyilmi. Bu. Millet zamanl. Geldiginde. Cevablnl. Verir. Ordu. Giresun. Samsun. Trabzon. Millet. Vekilleri. Siz. Ne. İs. Yaparslnlz. Karadeniz. Halkl. Flndlkla. Geciniyor. Vekiller. Sizlerde. Bu. Topraklarda. Buyudunuz. Flndlgln. Zahmetini biliyorsunuz. Bu. Millet. Vatanlna. Nassll. Sahip. Clkyorsa. Sizlerde. Milletinize. Sahip. Clkln. Yoksa. Trapzondan. Samsuna. Kllcdar. Oglu. Gibi. Bizleride. Yurutmeyin. Bizler. Karadenizliyiz. Kllcdaroglu. Gibide. Yurumeyiz. Bu. Boyle. Biline

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz