Fındık üreticisinin en büyük problemi ne kalite ne verim ne de başka bir şey, en önemli sorun fiyatın oluşmasındaki etkenler. Fındık fiyatını serbest piyasada arz- talep dengesi belirliyor. Pazara fındık indikçe fiyat düşüyor. Çünkü talep karşılandıkça fiyatı alıcılar düşürüyor.

Geçtiğimiz günlerde serbest piyasada ticaret borsaları fındığın fiyatını 8,50 TL olarak açıklamışlardı. Fakat Tarım Bakanı Fakıbaba işe el attı ve soruşturma başlattı. O günden bu yana henüz ticaret borsaları yeni fındık fiyatı açıklamıyor.

Henüz ortada bir fiyat yokken bayram sonrasında pazara fındığın çok ciddi miktarlarda indiği görülüyor. İşte bu noktada siyasi bakışın üreticiyi anlamadığı yere geliyoruz. Herkes oturduğu yerden fındığı pazara indirmeyin ya da azar azar indirin diye nutuk atıyor. Pazara fındık indirildiği zaman da fındık üreticisinin suçluyor.

Akıl var mantık var. Fındık üreticisi serbest piyasada henüz fiyat belli olmamışken neden fındığını satmaya çalışsın. Biraz empati yapın, anlamaya çalışın. Fındık üreticisi sezona borç ile giriyor. Ödemesi gereken borçlarını her şekilde ödemesi gerekiyor. Çoğu üreticimiz bahçesinde farklı coğrafyalardan gelen işçileri çalıştırıyor. Bu kişilere ödeme yapması için fındığını satmak zorunda. Bu zorundalık öyle bir kötü hal ki üretici ne fiyat biçerlerse o fiyattan satacağını düşünerek pazara fındığı çıkartıyor. Bu serbest piyasa koşullarının üreticiyi sömürmesidir.

Fındık üreticisi bu dönemde borçları yüzünden fındığını satmak zorundadır. Fındık hızlıca piyasaya çıkınca da fiyat hep düşecektir. Bundan kaçış yok. Buradan çıkan sonuç bu sene fındık üreticisi yine sahipsiz kaldı.

4 YORUMLAR

  1. Daha fiyat oluşmamışken neden pazara neden fındık iniyor. BU NE DEMEK ÜRETİCİ İŞÇİNİN ÜCRETİNİ ZARURİ GİDERLERİ İÇİN daha ne bekliyecek.piyasa nasıl oluşacak kim oluşturacak.ÇOK YAZIK.

  2. Tekelleşme varsa kırılmalı. Ters orantılı fiyat oluşması haksızlıktır.Fiyat oluşumu bu kadar görülmemiştir. Fiyat Maliyetın altındadır. BUNUN ÇÖZÜLMESİ GEREKLİ VE ZARURİDİR,

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz