Destek ödemeleri ile ilgili kararlar paylaşıldı. Bitkisel üretime yapılacak destek ödemelerine ait usul ve esaslar resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılacak olan “Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi”e dair tebliğ Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Ocak’ta geçerli olacak şekilde yürürlüğe girdi.

Bitkisel üretimde özellikle fındık alanında verim ve kalite artışını sağlayabilmek adına, tarım teknikleri ile ilgili yenilikleri ve gelişimleri üreticiye aktarabilmek için yapılması planlanan destekleme konusunda adımlar atıldı. Destekleme uygulamaları, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, il ve ilçe tahkim komisyonları, il ve ilçe müdürlükleri, il ve ilçe keşif komisyonları, il ve ilçe tespit komisyonları ve yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından yürütülecek. Yurt içi sertifikalı tohum kullanım desteği ve yurt içi sertifikalı fidan/fide ve standart fidan kullanım desteği için 1 Kasım 2017’den itibaren yapılan başvurular kabul edilecek. Diğer desteklemeler için 1 Ocak’tan başlayarak Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ve Örtüaltı Kayıt Sistemi’nde (ÖKS) kayıtlı il/ilçe müdürlüklerine başvuru yapılmış olma şartı konuldu. Bu yıl içerisinde ÇKS’ye kayıt yaptırmış olan çiftçilerimiz mazot ve gübre desteğine başvurmuş kabul edilecek. Çiftçiler, yararlanacakları desteklemeler için istenen belgeleri, destekleme uygulama takvimine göre belge teslim bitiş tarihinden önce il/ilçe müdürlüğüne verecekler.

Yapılacak olan desteklemelerde 2018 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar ekindeki listede yer alan havzalarda, üretim yılı içinde tarımsal üretimde bulunulan ÇKS’de kayıtlı tarım arazisi büyüklüğü baza alınarak ödeme yapılacak. Desteklemelerde gübre ve mazot desteği sağlanarak arazi büyüklüğü miktarda etkin olacak. Söz konusu kararda belirtilen havzalarda, bu yıl fark ödemesi desteğine esas ürünleri üreten çiftçiler, 2018 üretim yılına dair ÇKS kayıtlarını, zeytinyağı fark ödemesi desteği hariç, desteğe tabi ürüne ilişkin hasat dönemi öncesinde yaptırmış olmaları durumunda destekten yararlanacaklar. Fark ödemesinde ÇKS başvuru süresinin uzatılması halinde hasat öncesi/sonrası ürün tespiti sonucuna bakılacak.

Yapılacak desteklemeleri alt başlıkta topladığımızda;

Toprak Analizi Desteği
Toprak analizi ile ilgili desteklemelerde parsel büyüklüğüne bakılarak 50 dekar ve üzeri ÇKS kaydında bulunan arazilerde, en çok 50 dekarlık alanı temsil eden parsellere destek sağlanacak. 50 dekarın altında bulunan alanlarda toprak analizi desteklemesi olmayacak.

Bitkisel Üretim Yapan Küçük Aile İşletmelerinin Desteklenmesi
Küçük işletmelere yapılacak desteklemelerde alınan kararlara bakıldığında, ÇKS’ye kayıtlı olan ve tarım alanı olarak kullanılan 5 dekar veya altında olan yaş çay ve fındık ürünleri hariç, açıkta ve/veya örtü altı ünitelerinde meyve, sebze, süs bitkisiyle tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği yapan gerçek ve tüzel kişilere bu üretim yılında küçük aile işletmesi desteği ödemesi yapılacağı bildirildi. 2018 üretim yılında küçük aile işletmesi desteğine esas arazide/örtü altı ünitelerinde birden fazla üretim yapılması durumunda sadece bir üretim dönemi için desteklemeden yararlandırılacak.

Organik Tarım Destekleme (OTD) ödemesine ilişkin, Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğe göre organik tarım yapan, Organik Tarım Bilgi Sistemi’nde ve ÇKS’de 2018 üretim yılında kayıtlı, bu yılın hasadını gerçekleştiren ve OTD uygulamalarıyla ilgili usul ve esaslara göre başvuru yapan çiftçilere sağlanacağı tebliğ edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz