Dijital Tarım Pazarı, Tarım ve Orman Bakanlığınca hayata geçirildi. Aracıları kaldırarak ürünün değer fiyattan satılmasını sağlamak ve çiftçileri daha fazla üretime teşvik etmek için DİTAP devreye alındı. Antalya genelinde çalışma başlatıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve ilçe müdürlükleri ekipleri, çiftçileri, DİTAP’ın nasıl kullanılacağı konusunda çiftçileri bilgilendirdi. bilgilendirdi.

Dijital tarım pazarı sayesinde üreticiler ürünlerini daha yüksek fiyata satabiliyor

Üreticiler DİTAP’ı kullanmaya başladıktan sonra, yetiştirdikleri domates, salatalık, kapya biber, yeşillikler, patlıcan gibi ürünleri hale götürmeden henüz seradayken dijital ortamda daha yüksek fiyata satabiliyor.

Kepez ilçesindeki Altınova bölgesindeki çiftçiler, örtü altı ve süs bitkileri üretiminde önemli yere sahip biyolojik mücadeleyle kalıntısız ürettikleri sebzelerini DİTAP üzerinden Türkiye’nin dört bir tarafına pazarlayabilmekteler.

Kepez Tarım ve Orman Müdürü Bilge Gözen, alıcı ve satıcıyı çevrim içi ortamda bir araya getiren DİTAP’a, Antalya’da 4 bine yakın üreticinin kaydolduğunu söyledi.

Bakanlığın talimatıyla üreticileri ziyaret ederek bilgilendirme yaptıklarını anlatan Gözen, “Kepez’de 420 üreticimizi DİTAP’a kaydettik. Çiftçilerimiz, ürünlerinin görselini dijital ortama yükleyerek alıcılarla irtibata geçip sözleşme imzalıyor ve ürünlerini satabiliyor. Üreticilerimiz bundan çok memnun, çünkü aradaki alıcılar kalktı. Ürünlerini daha yüksek fiyattan satabiliyor. Bu sistemde hem üretici hem alıcı hem de tüketici kazanıyor” şeklinde konuştu.

Güncel fındık fiyatları için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz