Kahverengi kokarcalar, fındık başta olmak üzere Doğu Karadeniz’de bahçelerde yaprakları yiyip, suyunu emdiği bitkilerin kökünü kurutan böcek türü için biyolojik mücadele başlatıldı. Damacanalar içerisine cezbedici koku yayan madde yerleştirilerek tuzak kurarak bu türün imhası hedefleniyor.

Dünya ticaretinde Türkiye’nin lider konumda olduğu fındıkta verim ve kaliteyi arttırmak için biyolojik mücadele sürüyor. Bölgede bitkilere zarar veren ‘kahverengi kokarca’ adlı böcek türü tehdit meydana  getiriyor. Bu böcek türünün Gürcistan’dan Türkiye’ye geldiği saptandı. Kahverengi kokarca böcek türü, suyunu emdiği fındık ağaçlarının kökünün kurumasına neden oluyor. Fındığın kökünü 20 günde kuruttuğu tespit edilen istilacı böcek türüne karşı biyolojik mücadele başlatıldı.

“Görüldüğü Yerde İmha Edilmeli”

Rize’de, Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün ortak olarak yaptığı çalışmada bölgede böceğin yoğun olarak görüldüğü 1600 noktaya yerleştirilmiş olan 19 litrelik damacanalar ile türün imhası amaçlanıyor. Ekipler belirli aralıklarla damacanaları kontrol ederek, böcekleri toplayıp imha ediyor.

3 yıl önce Gürcistan’dan bölgeye giren böceğin yayıldığını belirten Rize Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görev alan Ziraat Mühendisi Osman Sipahioğlu, “Bu yıl böceğin popülasyonunu azaltmaya yönelik bir çalışma yaptık. Toplayıcı feromon tuzaklar yaparak bahçelere astık. Haftanın belirli günlerinde bu tuzaklarda biriken böcekleri topluyoruz.

Havaların soğumaya başlamasıyla böcekler kışlaklara çekilmeye başladı. Evlerin içerisinde özellikle perde kornişlerinin olduğu noktalarda, depolarda, odunluklar da kendilerine sıcak yer buluyor.

Bizim amacımız böcek kışlıklara çekilinceye kadar toplayabildiğimiz kadar toplamak. Çünkü havaların ısınması ile beraber baharda yeniden doğaya dönecek olan böcekler çiftleşerek çoğalacaklar. Yavrular yoğun bir şekilde bitkilerden beslenmeye başlayarak sebze meyveleri zarar verecek. Böceğin doğadaki sayısını ne kadar azaltabilirsek, ekonomik zararını da o kadar azaltacağız. ‘Bir tane böcektir’ deyip geçmememiz lazım, böcek muhakkak görüldüğü yerde imha edilmeli” şeklinde açıklamada bulundu.

Fındık Fiyatları İçin Tıklayınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz