Dolardaki Artış Fındık Fiyatlarına da Yansıdı

Google News

Doların 13 lira seviyelerine çıkmasıyla birlikte fındık fiyatlarına bu artıştan etkilendi. Dün Ordu’da serbest piyasada 1 lira artarak 26 lira olan fındık fiyatları bugün 2 lira daha arttı.

Dün sabah 50 kuruş, öğleden sonra 50 kuruş olmak üzere 1 lira arttı. Fındık fiyatları bugün 2 lira birden arttı. Ordu’da serbest piyasada 25 Kasım Perşembe günü 50 randıman kabuklu fındık fiyatı 28 liradan işlem görmeye devam ediyor.

Fındık yüksek randıman gelirse fiyatlar, 50 randıman 28,00 TL, 51 randıman 28,56 TL, 52 randıman 29,12 TL, 53 randıman 29,68 TL, 54 randıman, 30,24 TL, 55 randıman ise 30,80 TL’den işlem görüyor. Bu fiyat bazı ilçelerde TMO’nun alım seviyelerine de ulaştı. Hatta bazı ilçelerde geçmiş durumda.

Serbest piyasada 28 TL’ye yükselen fındık fiyatları, böylelikle TMO’yu geçti. Ordu’da 9 ayrı noktada fındık almaya devam eden TMO, 50 randıman levant kalite kabuklu fındığı 26.5 TL’den alıyor.

FINDIK 3 DOLAR OLMALI

Ünye’de fındık alım satımı yapan Veyisoğlu Ticaret İşletmecisi Halit Veyisoğlu, “Fındık fiyatındaki artışın nedenini döviz kurundaki yükseliş olarak görüyoruz. Ziraat Odalarının ve üreticinin dolara endeksli olarak TMO fiyatlarını güncelleme talebi önümüzdeki günlerde hükümet tarafından nasıl değerlendirilecek bekleyip göreceğiz. Fiyatlardaki yükselişin önümüzdeki günlerde nasıl olacağını ekonomideki hareketlilik belli edecektir. Şuan için fiyatlarda çok fazla bir artış beklemiyoruz. Üreticiye tavsiyem fındığın sahibi onlardır, kendi mallarına sahip çıktıkları sürece fındık gerçek değerini bulur.” şeklinde konuştu.

Güncel fiyatlar için tıklayınız.

En Son Haberler

TMO Alımları Durduracak Mı?

Fındık fiyatları serbest piyasa ile TMO alım fiyatları eşit seviyeye geldi. Serbest piyasanın yönünü TMO’nun izleyeceği politika belirleyecek. TMO şuana kadar yaklaşık...

Fındık 30 TL’yi Gördü

Fındık fiyatları, Giresun’da serbest piyasada son bir haftadır yükseliş göstermekteydi. Bu yükseliş trendi devam etmedi ve fındık fiyatları yeniden düşmeye başladı. Giresun’da...

Dolardaki Artış Fındık Fiyatlarına da Yansıdı

Doların 13 lira seviyelerine çıkmasıyla birlikte fındık fiyatlarına bu artıştan etkilendi. Dün Ordu’da serbest piyasada 1 lira artarak 26 lira olan fındık...

Fındıkta Rekor Fiyat Artışı!

Son günlerde yaşanan dolardaki yükseliş karşısında fındık fiyatlarında değişiklik olmaması üreticinin tepkisine neden oldu. Bugün itibariyle fındık 27 TL oldu.

Fındık Sorunları Masaya Yatırılıyor

Bugün “Fındıkta Lisanslı Depoculuk Çalıştayı” gerçekleştirilecek. Giresun Borsası yerleşkesindeki Ahmet Başkan Konferans Salonu’nda, Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Türkiye Ürün...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol