Meteoroloji Trabzon 11. Bölge Müdürü Dr. Abdullah Ceylan açıklama yaparak Nisan ayının ortalarına doğru üreticileri dikkatli olmaları konusunda uyardı. Kar yağışı beklememelerine rağmen, don tehlikesi olabileceğini ifade eden Ceylan, çiftçilerden bu konuda dikkatli olmalarını istediğini belirtti.

Fındıkta yeni sezon hazırlıkları başladı. Bu sene erken çiçek açan fındık bahçeleri üreticiyi bir yandan don tehlikesine karşı korkutmuştu. Ancak Mart ayı mevsim koşullarına uygun seyretmeye devam etti. Meteoroloji Trabzon 11. Bölge Müdürü Dr. Abdullah Ceylan açıklama yaparak Nisan ayının ortalarına doğru üreticileri dikkatli olmaları konusunda uyardı. Kar yağışı beklememelerine rağmen, don tehlikesi olabileceğini ifade eden Ceylan, çiftçilerden bu konuda dikkatli olmalarını istediğini belirtti.

Geçtiğimiz yıl kış ayının yarattığı şartlarla üreticiyi zorladığına değinen Ceylan, “Geçen yıl yaşanan kar yağışı soğuk bir dönemdi ama bu sene hava sıcaklıklarımız biraz daha mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Hava sıcaklıklarındaki bu artış ister istemez yere düşecek olan kar yağışını eriterek yağmur şeklinde düşmesine neden oluyor. Sadece yüksek kesimlerde düşecek olan yağışlarda biz kar alabiliyoruz ama onun dışındaki alçak kesimlerde ve şehir merkezinde özellikle sahilde ısınmanın çok büyük etkisi var bu ısınma nedeniyle yağışlarımızı daha çok yağmur şeklinde düşüyor. Bölgemizde yağış olarak ise geçmiş yıllara oranla aynı civarda yağış aldık sadece yağışımızın cinsi geçen sene kar biraz daha fazla olmuştu ama bu sene daha çok yağmur aldık” ifadelerini kullandı. Yağışın mevsim normallerinin seyretmemesi ve sıcaklığın artmasıyla artış gösterdiğine değinen Ceylan, bu sene yağışların fazlalağına dikkat çekti.

İlerleyen süreçte yağış beklenmediğini ancak don tehlikesinin devam ettiğini ve bu sebeple çiftçinin dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Ceylan, “Yüksek kesimler hariç kar yağması ile ilgili bir durum özellikle merkezlerde çok fazla bir beklentimiz yok bu yönde. Çiftçilerimizin ilkbahar geç donları konusunda hassas davranmasını özellikle rica ediyorum. Havanın biraz sıcak gidiyor olması yanıltmasın çiftçilerimizi, özellikle de fındık üreticilerimizi. Biz Nisan ortasına kadar yine de tedbirli elden bırakmayalım. İlkbahar geç donlarına karşı tedbirli olalım. Bundan sonraki dönemde kar görünmüyor ama bu soğuk olmayacak anlamına gelmiyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz