Yeni sezon öncesinde fındıkta çeşitli iddialar kendisini gösteriyor. Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Başkanı Alaattin Duran hükümetin milli ürün fındığa ve üreticisine sahip çıkmadığını iddia etti. 2016-2017 yılında fındığın sezonu 8.50 TL’den, maliyetine bir rakamla kapattığını ifade eden Duran, hükümetin üreticiyi duymazdan geldiğini iddia etti. Hükümet müdahalesi halinde fındığın kilogram fiyatının Ak Parti 15 liranın altına düşmesinin mümkün olmadığına işaret eden Duran “Ak Parti iktidarı tekel firmayı üzmek istemiyor” dedi.

Fındığın maliyeti fiyatını satıldığını vargulayan Duran “Ak Parti 15 yıldır tek başına iktidar ve fındık üreticisine sahip çıkmamıştır. Üretici, bir tekel firmanın insafına terk edilmiş 2016-2017 yılı fındık için 8.5 TL gibi komik bir rakamla kapanmıştır. Fındığın maliyeti ise zaten 8 liradır’ diye konuştu.  Duran iktidarın üreticinin sesine kulak tıkadığını savunarak “Fındığı etkileyen faktörlere baktığımızda rekolte tespiti ve döviz kurunun önemli rol oynadığı görüyoruz.1 Kasım 2015 seçimleri öncesi millete ‘’İSTİKRAR’’ sözü veren Ak Parti iktidarı o tarihte 13 lira olan fındık fiyatı ve 2.80 TL olan dolar kuru karşısında suskunluğunu korumakta üreticinin sesine kulak tıkamaktadır.  

Sayın bakanımız Faruk ÖZLÜ fındık fiyatları için dilek tutup balon uçurmakla yetinmekte Ak parti il başkanı Hikmet Keskin fetö’yü sorumlu tutmaktadır. Sayın tarım bakanının açıklamaları o kadar çoktur ki açıklamaları ile kendine muhalefet etmektedir” şeklinde açıklama yaptı.

Üreticinin bu yıl için endişeli olduğuna işaret eden Duran şöyle devam etti: “Ak Parti iktidarı 16 nisan referandumundan sadece 1 hafta önce TMO’yu devreye sokarak müdahale alımı yaptırmış ve fiyatı ise 10TL olarak açıklamıştır. Fakat bu tarihte üreticinin elinde fındık olmadığı gibi fiyatlara da bir etkisi olmamış ve sanayici ile tüccarlar devletin açıkladığı fiyatın altında 9-9.50 TL gibi rakamlarla at oynatmaya devam etmiş üreticinin emeğini sömürmüştür. Ak Parti iktidarı AB fonundan gelen alan bazlı desteklemeyi kendi nimeti gibi sunmakta ve üreticiyi avutmaktadır. Milletin evi olduğu iddia edilen Ak Saray’a fındık konusunda derdini arz etmek için giden herhangi bir üretici yoktur. Fakat aynı saraya rekolteye itiraz eden, spekülasyon yaratan ihracatçı ve tüccarlar sık sık gitmekte ve saray içinde çektirdikleri fotoğraflarla gövde gösterisi yapmaktadırlar. Tüm bu yaşananlar karşısında bu yıl için büyük endişelerimiz var. TMO’nun piyasaya girip girmeyeceği konusunda net bir açıklama yoktur. Çünkü ufukta yeni bir seçimde yok. Üretici tekel firmanın ve tekel firmaya ödül verilmesini isteyen birkaç tüccarın eline muhtaç kalacak.”

Hükümetin üreticiye sahip çıkmadığını dile getiren Duran “Suriyeli mülteciler için 30 milyar dolar harcayan Ak Parti hükümeti fındık üreticileri için 500 milyon dolarlık müdahaleyi çok görüyor. Hükümet müdahale ettiği takdirde fındık fiyatının 15 TL’nin altına düşmesi imkansızdır. Fakat Ak Parti iktidarı asla tekel firmayı üzmek istememektedir. Tekel firma yıllık 200 milyon dolar sermaye ile yıllık 20milyar dolarlık ciroya ulaşmaktadır. Ak Parti iktidarı bu rakamlar karşısında neden milli ürününe ve üreticisine sahip çıkmamaktadır?” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz