CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Millet vekili Seyit Torun TBMM’de Tarım bakanı Faruk Çelik’e Soru yöneltti. “2017-2018 fındık sezonu için devlet tarafından fiyatlarda istikrarı sağlayacak bir fındık politikası belirlenmiş midir?”  diye soran Seyit Torun, geçtiğimiz önemde istikrarsız devam eden fındık fiyatlarının bu dönem de sürüp sürmeyeceğini, devletin istikrarsızlığa karşı herhangi bir önlem alıp almadığını sordu.

Seyit Torun ayrıca geçtiğimiz dönemlerde tüm bilgilendirmelere karşın devletin tekel oluşmasına engel olmadığını, bunun sonucunda da üreticinin ve yerel piyasanın çok ciddi zarar gördüğünü belirtti.

TMO’nun fındık alımı için fiyat belirlemesi hakkında da ayrıca soru soran Torun, TMO’nun bu fiyatı neye göre belirlediğini, Ziraat odalarından görüş alınıp alınmadığını sorguladı.

Seyit Torunun konuşması şu şekilde devam etti:“Müdahale alım fiyatı açıklanmadan önce Ziraat Odalarının görüşü alınmış mıdır? Fiyat belirlenirken maliyet hesabı yapılmış mıdır? Yapıldı ise fındığın dönüm başına maliyeti kaç lira olarak hesaplanmıştır?  Devletin açıkladığı müdahale alım fiyatı 2016 sezon fındığı için mi geçerlidir? Bu fiyat tavan fiyat mı taban fiyat mıdır?  2017 sezonu fındık fiyatı için bir açıklama yapılacak mıdır? Eğer yapılacaksa hangi tarihte yapılması düşünülmektedir?  2017 fındık sezonu için bölgede hasar tespit çalışması yapılmış mıdır? Çalışma yapıldı ise hasar tespit oranları nedir?  2017-2018 fındık sezonu için devlet tarafından fiyatlarda istikrarı sağlayacak bir fındık politikası belirlenmiş midir?” sorularını yöneltti.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a da soru önergesi veren Seyit Torun, “Ordu şehir hastanesi ile ilgili fizibilite çalışmaları ne zaman bitirilecektir? Projenin tamamlanma süresi ne kadardır? Yapılacağı açıklanan şehir hastanesinin YPK onayı var mıdır? YPK onayı olmadan yapılamayacak olan bir yatırım için 3 yıl içinde bitirileceği yönündeki açıklamalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Bilkent, Kayseri, Mersin gibi şehir hastanelerinin proje-ihale-yapım süreçleri 6-7 yıl gibi bir zamanı almışken Ordu şehir hastanesi için 3 yıl gibi bir zaman tanımlanması hangi kriterlere göre açıklanmıştır?  Ordu iline yapılması düşünülen şehir hastanesi kaç yatak kapasiteli olacaktır? Şehir hastanesiyle birlikte diğer tüm devlet hastaneleri kapanacak mıdır? Eğer kapatılacak ise devlet hastanelerinin sağlık, teknik, idari ve taşeron kadroları şehir hastanesinde mi görevlendirilecektir? Şehir Hastanesi için Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nden bir arazi tahsis talebinde bulunulmuş mudur? Bu arazi Botanik Park arazisi midir?”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz