Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tayfun Karataş,  Fatsa Organize Sanayi Bölgesinin  bu gün itibarı ile 5 bin insanı bünyesinde barındırdığını ifade etti. Karataş, “Yapımı devam eden yeni işyerlerinin bitirilmesi ile yıl sonu itibarı ile veya 2021 yılı ortalarında istihdam sağladığımız kişi sayısı 7.000-7500’e yükselecektir. Bu da ilçemize 20 ila 25 milyon TL sıcak paranın girmesi demektir” şeklinde konuştu.

Karataş, “Yatırımların artması ile birlikte yatırımcılarımızın da nitelikli olması bizleri mutlu kılıyor” dedi. Karataş, “Dünyada sektöründe öne çıkan Adidas, Hummel gibi firmaların temsilcilerinin burada olması bizleri mutlu kılıyor. Her yatırımcımız kendi sektörünün de öne çıkarıyorlar, böyle marka firmaların ilçemizde olması bizim için çok büyük bir kıvançtır” dedi.

Karataş, yaklaşık 600 dönüm arazi içerisinde 7 bin ile 7 bin 5 yüz istihdam sağlanmasının Karadeniz bölgesinde ikinci bir örneğinin olmadığını ifade etti. Karataş, “Samsun’da 6 tane Organize sanayi bölgesi Ordu’da 3 tane, Trabzon’da var. Ancak dediğim gibi 600 dönüm alan içinde 7500 kişiyi istihdam sağlayan başka bir organize sanayi yok” şeklinde konuştu.

Fatsa’dan 56 Ülkeye İhracat 

Karataş, “Fatsa’nın gidişatının eğer  950 dönüm alanın kamulaştırması bittiği takdirde toplam 1400 dönüm alan üzerinde hedeflediğimiz rakam 15 bin kişi istihdam etmek. Bu şu demek Fatsa Karadeniz bölgesinde Kayseri olma yolunda ilerliyor. Kayseri’yi Fatsa olarak içimizde barındıracağız. Bu hayal değil. Bundan 15 yıl önce batıda 5 bin kişi ekmek yiyecek desek inanmazlardı ama şimdi gerçek oldu. Kıza, orta ve uzun vadeli hesaplarımı gerçekleştirdiğimiz takdirde hedefimiz 15 bin kişi olacak. Bu ne demek , Fatsa ve bölgesinde bir fındık sezonu yaşamak demek. Tarıma dayalı ekonominin yanında üretime dayalı ekonomiye geçişi demektir.”

Karataş, “Çok fazla istihdamımız var ve bunun yanında 56 Ülkeye ihracat yapılıyor. Fatsa gibi bir yerden elli altı ülkeye ihracat yapmak bizim için sevindirici. Fatsa’nın geleceğinin bu yönde aydınlık olduğunu düşünüyorum. Bir yerde üretim, bir yerde istihdam, bir yerde kazanç varsa o yerde yaşam vardır, o yaşamda kaliteli bir yaşamdır. Organize Sanayi Bölgesinin Fatsa’ya yansıması günden güne artacaktır. Bu yansıma esnafına yarayacaktır” dedi.

Güncel fındık fiyatları için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz