Karadeniz Bölgesinde etkili olan kar yağışı fındığa yaradı. Yağan karın fındığın geç uyanmasını sağlayarak donma riskini azalttığı düşünülüyor.

Fatsa Ziraat Odası Başkanı İbrahim Ethem Kibar, geçen haftadan bu yana etkili olan kar yağışının fındığa olumlu etki yaptığını belirterek, “Fındığın 15-20 gün daha geç uyanmasını sağladı.” dedi.
Kar yağışını endişe ile geçiren üreticilere sevindirici haberi Fatsa Ziraat Odası Başkanı İbrahim Ethem Kibar verdi. Başkan Ethem Kibar, fındıkta şu anda don riskinin olmadığını belirterek, yağan karın fındığa yaradığını kaydetti. Bazı yerlerde kar yağışı nedeniyle ufak çaplı dal kırılmalarının yaşanmış olabileceğini belirten Başkan Kibar, kar yağışının fındığı 15-20 gün daha geç uyandırmasını sağladığını söyledi.

Üreticilerin endişelenmemesi gerektiğini ifade eden Kibar, “Donun fındık için en tehlikeli olduğu zamanlar fındığın yaprak açtığı, dala ve sürgüne su yürüdüğü tarihlerdir. Ondan önceki dönemlerde özellikle aralık, ocak, şubat ayı içinde yaprak açmadan önce etkisi 8, 10 ve 12 dereceye dek soğuğun zararlı etkisi fazla olmayacaktır. Fındığın mutlaka bir soğuklanma süresi olacaktır. Bu dönem içinde de ürün çeşidine tarafından bu soğuklanma süresini ürünün yaşaması gerekiyor. Ürüne hasar verecek yapıda bir soğukluğa rastlamadım. Ayrıca bu yağan karında hava sıcaklığının da ürünün hem bahçedeki mineral birikimine kar vasıtasıyla hem de ürünün bitkisinin soğuklanma süresine mutlaka çok faydalı etkisi olacaktır. Üreticilerimiz bu mevsimdeki bu soğuklardan korkmalarına lüzum yok. Bu genelde bizim ürünümüz için faydalı olacaktır.” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz