Fındığı Don ve Dolu Vurdu

Google News

Fındıkta yeni sezon öncesi durum tekhlikeli. Yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışı ve dün yaşanan dolu fındığı olumsuz etkiledi.

Nisan ayının son haftasında yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışı, hava sıcaklığının eksi 4 dereceye düşmesi nedeniyle fındığı olumsuz etkiledi. Gürgentepe ilçesinde bazı fındık bahçelerindeki hasarlar ise yaşanan kötü tabloyu ortaya serdi.

Fındıkta don oldu mu, olmadı mı derken havaların açmasıyla yaşanan tablo göz önüne serilmeye başlandı. Nisan ayının son haftasında yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışı, hava sıcaklığının eksi 4 dereceye düşmesi ile birlikte fındıkta zirai don afetine neden oldu. Gürgentepe ilçesine bağlı Işıktepe Mahallesi’nde 750 rakımın üzerindeki fındık bahçelerinde ciddi oranda don afeti gözle görülüyor. Özellikle denize bakan fındık bahçelerinin ocaklarının tamamına yakınının zirai don afetinden etkilendiği gözlemleniyor.

Don afetinden etkilenen fındık üreticilerinden Sebahattin Arıkan, bahçesinin fotoğraflarını sosyal medya üzerinden paylaştı. Yaprakların dahi döküldüğü bahçede, dalların yandığı görülüyor.

HASAR ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu da nisan ayı içerisinde yağan karın Ordu’nun yüksek rakımlı bölgelerinde etkili olduğunu söyledi.  Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün de tespit ettiği gibi özellikle 800 ile 1000 rakımda zirai donun fındığa zarar verdiğini dile getiren Akarsu, bunun tespiti için çalışmalara başlandığını belirtti.

Akarsu, Ziraat Odaları ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüklerinden oluşan bir heyetin zirai dondan zarar gören Gölköy, Akkuş, Aybastı, Çaybaşı, Korgan, Gürgentepe ve Kabadüz ilçelerinde fındık bahçelerini gezmeye başladığını ifade ederek, ekiplerin hasar tespitini rapor haline getireceklerini kaydetti.

Düzce’de etkili olan dolu yağışı, fındık bahçelerine zarar verdi.

Kent genelinde aralıklarla etkisini sürdüren dolu yağışı, tarım arazilerinde hasara yol açtı.

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran,  yaptığı açıklamada, akşam saatlerinde etkisini gösteren dolu yağışının çiftçileri üzdüğünü söyledi.

Başaran, ceviz büyüklüğünde yağan dolu nedeniyle fındık bahçelerinin büyük hasar gördüğünü ifade ederek, “Büyük dolu tanelerinin, yeni meydana gelen fındığa büyük hasarlar verdi. Bu zararlar önümüzdeki günlerde tespit edilecektir.” diye konuştu.

Başaran, bahçelerine sigorta yaptıran üreticilerin hemen sigorta firmaları ile görüşmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Meteoroloji yetkilileri, yağışlı havanın 2 gün daha devam edeceği tahmininde bulunurken, üretici ve sürücülerin dikkatli olması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

En Son Haberler

TMO Alım Süresini Uzattı Ancak Fiyatlar Aynı Kaldı

Serbest piyasada adeta donan fındık fiyatlarına tepki olarak Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, Facebook üzerinden “Gırıp Gavurup Yiyoruz” isimli bir sayfa kurdu. Sayfa...

Fındık Raporu Yayınlandı

Ulusal Strateji Merkezi Tarım Komisyonu tarafından hazırlanan fındıkta yaşanan sorunların raporda ele aldı. USMER, ''Fındık Yetiştiriciliğinde Sorunlar ve Çözüm Önerileri'' raporu yayınlandı.

Fındık Bahçelerini Don Bitirdi!

Son zamanlarda iklim standartlarına uygun olmayan hava koşullarının yaşanması sonrası nisan ayında yüksek kesimlerde kar yağışı yaşandı. Çarşamba Ziraat Odası Yönetim Kurulu...

Fındık Baronları Fiyat Oyunu Peşinde

Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, fındıkta bir kesimin rekolte üzerinden fiyatla oynadığını dile getirdi. Trabzon Ortahisar Ziraat...

Fındıktaki Hasar Fiyatı Etkileyecek!

Veyisoğlu Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Sahibi Halit Veyisoğlu, fındıkta arz-talebin dengeli gittiğini aktardı. Dolayısıyla fındık fiyatının 21,5-22,5 TL bandında girmesini beklediklerini...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol