Saadet Partisi Giresun İl Başkanı Ömer Öztürk, fındıkta çözüm önerilerini sıraladı. Hükümetin fındık politikalarını eleştiren Öztürk, birinci çözüm önersi olarak hükümetin her sezon öncesi arz fazlası fındığı alması gerektiğini belirtti.

Öztürk, 15 yıldır fındıkta uygulanan hükümet politikalarının tekelleşmeye yol açtığını ve bunun sonucu olarak da fiyatların kolaylıkla manipüle edilebilir bir hale geldiğini savundu. Öztürk, “Her sezon öncesi ve sezon ortalarında açıklanan ‘üreticimizi ezdirmeyeceğiz’ ‘ezdirmedik’ veya ‘piyasaya müdahale edeceğiz’ gibi sadece üreticinin tepkisini en aza indirmeye yönelik söylemler maalesef bu sezonda söylenmiş ve bitmiştir. Artık söylenecek söz kalmamıştır” dedi.

Ömer Öztürk, SP olarak fındığı kurtaracak çözüm önerini ise şöyle sıraladı:

  1. Hükümet her sezon öncesi arz fazlası fındığı alacağını ilan edecek ve alacaktır.
  2. Hükümet tarafından satın alınan arz fazlası stok fındık kesinlikle piyasaya verilmeyecek, Fiskobirlik aracılığı ile işlendikten sonra okullara, askerlere ve hastanelere dağıtılacaktır.Naturel iç fındık ihracatına belirli bir kota getirilecektir.
  3. Fındık ihracatı yapan tüm firmalara AR-GE birimi ve çikolata fabrikası kurma zorunluluğu getirilecek ve teşvik verilecektir.
  4. Fındık organize sanayi bölgeleri oluşturulacak ve fındık için gerekli her malzeme (çuval, palet, karton kutu, ambalaj malzemeleri, analiz laboratuvarları malzemeleri, lazer seçiciler, fırınlar, elevatörler, palet sarma makineleri vb.) bu bölgelerde üretilecektir.
  5. 1. Sınıf taban arazilerde fındık dikimi kesinlikle yasaklanacaktır. Dikilen arazilerdeki fındık ağaçları yüksek oranda verilen teşvikle söktürülecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz