fındık bahçesi

Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, TMO’dan alım süresinin uzatılmasını istediklerini ifade etti. Bu yıl fındık üretimini sel ve kuraklık vurması rekolteyi düşürdü.

Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, fındık üreticisinin mahsulü elinde beklettiği takdirde, zarar edebileceğini belirterek, TMO’dan alım süresinin uzatmasını istedikleri taleplerinden bahsetti.

Tütüncü, Toprak Mahsülleri Ofisi’nin 31 Aralık’a kadar devrede olduğunu ifade etti. Tütüncü, “Bazı çiftçilerimiz daha yüksek fiyata satarım düşüncesiyle fındığı elinde bekletiyor. Biz de çiftçimizi uyarıyoruz. Çiftçimizin zarar etmesini istemiyoruz. TMO devreden çıktığı zaman fındığın fiyatı yükselmez, tam tersine düşer” dedi. 

TMO alımları bir ay daha uzatmalı

Tütüncü, şu anda TMO’nun 24,5 liraya kadar alım yaptığını ifadesini kullandı. Tütüncü, “Biz TMO’dan bir ay daha süreyi uzatmasını istiyoruz. Bir ay daha uzatılırsa çiftçi elinden fındığı çıkarır. Ondan sonra da çıkarmazsa yapacak bir şey yok” dedi. 

Tütüncü, rekoltenin, kuraklık ve sel felaketi nedeniyle bir miktar düştüğünü ifade etti. Tütüncü, “Havalar bu sene sıcak seyretti. Yağış da olmadığı için, rekoltede önceki senelere göre bir miktar düşüş yaşandı” şeklinde ifade etti. 

Güncel fındık fiyatları için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz