Maliyet hesaplarında coğrafi konumun etkili olduğunu ve Ordu’da coğrafi şartlar gereği fındığın maliyetinin yüksek seviyelerde olması gerektiği konusunda açıklamalarda bulunan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, “KİB tarafından açıklanan maliyetle fındığı harmana getirmek imkansız.” dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındıkta maliyet hesaplanırken Doğu Karadeniz’in coğrafi özelliğinin göz önünde bulundurmuyorlar dedi.

Fındık maliyetinin üreticiye ne kadara mal olduğu hesaplanırken düz bir mantıkla hesap yapılmaması gerektiğini söyleyen Başkan Soydan, “KİB tarafından açıklanan 4.50 TL maliyetin zaten gerçekle alakası yok. Ama bizim bölgede maliyetin diğer illlere göre daha yüksek olduğunu iyi bilmek gerekir.” diye konuştu.

“Ordu’nun konumuda hesaba katılmalı”

Soydan, son olarak şunları söyledi: “Zaten KİB tarafından açıklanan maliyetle fındığı harmana getirmek imkansız. Bunu tartışmaya gerek yok. Ayrıca fındığın üreticiye kaç TL’ye maliyeti olduğu hesaplanırken Ordu için hem bölge şartları da hesaba katılmalı.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz