Fındığın sorunlarını çözmeye çalışan bir çok kesim yine suçu üreticiye atmaya çalışıyor. Daha önce ihracatın olmamasının nedeni olarak  fındık kalitesinin düşük olduğunu iddia edeler şimdi de üretimin maliyetli olduğunu söylüyor. Halbuki üretim kesiminde her şey en düşük maliyette sürdürülmektedir.

Fındık Sorununu Bu Kafadakiler mi Çözecek?

Üreticinin fazladan yaptığı hiçbir şey yok. Zaten buna yetecek maddi kaynağı da yok. Fındığı dalından düşürecek düşük maliyetli bir teknoloji bulundu da bizim mi haberimiz yok? Bu kişiler yeter ki üreticinin karnına daha az lokma girsin de biz daha fazla kazanalım kafasında yaşıyorlar. Konu kendilerine gelince sus pus oluyorlar. Fındık sorununu bu kişiler çözemezler.

Fındık bugün bahçeden 8 Lira ile çıkıyor. Peki o yolda ona ne oluyor da tüketiciye 40 TL’ye ulaşıyor. Birisi “maliyet düşecek” derse ve o kişinin “aklı mantığı” varsa bu maliyet elbette ki “işleyiş sürecinden düşmeli” demelidir, üreticiden değil.

Bugün fındığı 12-15 TL arasında üreticiden alın, 25-30 TL arasından tüketiciye satın. Bakın bakalım ortada sorun kalacak mı. Böylece ne ortada arz fazlası fındık kalır ne de fındık sorunu.

Bu kadar da insafsız olunur mu?

Fındık üreticiden “fazlalık bir ürün” gibi alınıp iç piyasada lüks bir tüketim olarak pazarlanıyor. Yüksek fiyatta alıcı bulamayınca suçlu hep üretici oluyor. Bu kadar da insafsız olunur mu?

Kenan Ayhan / Köşe Yazarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz