Fındık ülkemizin en önemli ihracat ürünüdür. Bunu kabul etmeyen yok. Fakat sorunlarına kendisi kadar büyük. Ve gelecekte fındığı bazı tehlikeler bekliyor olabilir. Binlerce ailenin geçim kaynağı olan bir ürünün geleceğinde çok ufak da olsa bir tehdit varsa o alanda başta Devlet önlemlerini almalıdır

1.Sorun: Fındık Fiyatları

Fındık fiyatları son 10 yılda bir yada iki sene boyunca fındık üreticisinin yüzünü güldürdü. Diğer zamanlar fındık üreticisi hep cepten yedi. Yada farklı işlerle meşgul oldu. Devlet bazı projelerle çiftçiyi köye döndürmek istiyor fakat bu durumda imkansızın ötesinde.

Çoğu zaman fındığın fiyatının düşmesinin nedeni olarak çiftçi gösteriliyor. Fındığı  emanete bırakıyor ya da fındık sezonunda hemen pazara indiriyor diye. Bu sözleri söyleyenler çiftçiyi anlamıyor demektir. Çiftçi borçlu olduğu için ya da başka işlerde çalışmak zorunda olduğu için bu yollara başvuruyor. Bir fındık Üreticisi olarak bunları duymak istemiyoruz artık.

Bu konuda acilen yeni adımlar atılmalıdır. Fındık fiyatları kabullenebilir seviyede olmalı.

2.Sorun: Tekelleşme

Yine fındık fiyatları ile ilgili bir sorun ama daha büyük sorunlara neden olma eğiliminde bir durum. Herkes tarafından Tekel olduğu iddia edilen firmaya açıkçası kızmıyorum. Adamlar ticaretçi, tabi ki kendi cebini düşünecek. Bizi düşünmesi gereken Devlettir. Kızılması gereken birisi varsa pazarı bu hale getirenlerdir.

3. TMO’nun Fındık Alım Politikası

TMO bu sezon için sn günlerde fındık alımı kararı verdi. Fakat bu alımlar sadece bir gösteriş ya da çok hafif bir tehdit tekele. Yani bu fiyatlarla piyasada düzeltme yapamazsınız. Bunun herkes farkında. Önümüzdeki dönem TMO fındık Fiyatlarını güncellemeli. Ve çok daha dik bir şekilde piyasayı sömürenlere karşı durmalı.

4. Fındığın Kalitesi

Bu bölüm ise biraz öz eleştiri. Fındıkta üretimin Dünyada %75’inin gerçekleştiriyoruz. Fakat kalite açısından biraz daha çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Ki bunu sadece ben düşünmüyorum. Bakın Ordu Üniversitesinden  Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Derya Öztürk diyor ki pazar payımız %30’a düşebilir. Bakın bu yazıya hemen kızmayın. Bir okuyun gayet mantıklı şeyler diyor. Ve bizi uyarıyor; ‘Fındığın kalitesi düşüyor, rakipler her sene daha fazla fındık üretiyor aman önlem alalım’ diyor.

Şu an piyasada tekelin olmasının nedeni biraz da bu olabilir. Neden diğer alıcılar almıyor da sadece İtalyan firmaya fındık satabiliyoruz. Bu konuda devlet destekli projelerin başlaması gerekir.

1 Yorum

  1. Devlet önce Kendine baksın kendi hatalarını üreticiye yüklemesinler 10 sene önce köydeki insanlar en az 5 bas hayvan bakiyorlardi şimdi ise bir inek dahi bakmiyorlar şu anda köyde de yaşlı insanlar var Yeni nesil durmuyor köyde fazla değil 3 5 sene sonra köyde kimse kalmayacak bu gidişle benim findikda 3 senelik zararim 50.000 binlira

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz