Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, TARSİM’in 9-10 Mayıs tarihleri arasından gerçekleşen fırtına ve don’dan dolayı fındık bahçelerinde hasat tespiti yaptığını söyledi.  Ortaya çıkan sonuç ise üreticiler için çok sıkıcı boyutlarda. Fındık bahçelerinin yarısı hasar almış durumda. 

İlgili tarihler arasından gerçekleşen fırtınanın yer yer 100 km’yi geçtiğini söyleyen Karan, TARSİM’in bir haftadır oluşan hasarı tespit için fındık bahçelerine indiğini söyledi.

TARSİM’in raporları ise korkutucu seviyede. İncelenen bahçelerde fındık ürününün %50’si hasar almış durumda. Karan Şu şekilde devam etti:”Bu da TARSİM’in önemini ortaya koymaktadır. Devlet destekli tarım sigortası artık olası doğal afetlere karşı vazgeçilmez bir güvence haline gelmiştir. Ürününü güvence altına alan üreticilerimiz bu doğal afeti zararsız atlatırken, ürününü sigortalatmayan üreticilerimiz ne yazık ki mağdur olmuştur. TARSİM yapılan tüm ihbarları tek tek incelemektedir. Sigorta kapsamında bulunan ve hasar gören bütün parsellerde hasar tespiti yapılacaktır. Üreticilerimiz bu konuda rahat olsun, hasar tespiti yapılmayan bahçe kalmayacaktır.”

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz