Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB), 2020 yılında en fazla fındık ihracatı gerçekleştiren 20 üyesini açıkladı.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) 2020 yılında ihracatında ilk 20 sırada yer alan firmaları açıkladı. Oltan Gıda’yı satın almasıyla Türkiye’nin ihracatında ilk sıraya Ferrero yerleşti. Ferrero, 2020 yılındaki 351 milyon 974 bin dolarlık fındık ihracatı ile yine ilk sırayı aldı. Listede Giresun’da faaliyet gösteren 6 firma yer aldı.

Ordu, Türkiye’nin en fazla fındığın üretiminin yapıldığı il olurken 2020 yılında en fazla fındığın ihracatını gerçekleştiren firmalar arasında da lider olarak yer aldı.

En fazla fındığı ihraç eden firmalar arasında Ordu 7 firma ile listenin başında yer aldı. Böylelikle üretiminin ardından ihracatıyla da liste başı olan Ordu, fındığın başkenti olarak tescillenmiş oldu.

KFMİB’den alınan bilgiye göre, geçen yıl en fazla fındığı ihraç eden 20 üye listesinde, Ordu’dan 7, Giresun’dan 6, Trabzon’dan 4, Samsun ve İzmir’den birer şirket yer alırken, talebi doğrultusunda bir firmanın adı ve bulunduğu il açıklanmadı.

Güncel fiyatlar için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz