Fındık fiyatları düşüşte. Yeni sezon öncesinde fiyatların düşüşü normal görülürken yeni fiyat 9-10 lira seviyelerinde bekleniyor. Fiyatların düşüşünün önüne geçen TMO’nun yeni sezonda da piyasada olup fındık alımına devam etmesinin zarureti ortadadır.

FINDIK piyasası yeni sezon öncesi alımlarını 8,30 liradan kapattı. Fabrikalar yeni sezon için hazırlıklarına başlarken TMO’nun 10 liradan fındık alımı yapması fiyatların daha da düşmesine engel oldu. TTB Meclis Başkanı Mehmet Cirav fındık fiyatların bu tarihlerde normal seyrinde olduğunu belirtirken “TMO olmasaydı fiyat daha da düşerdi.” dedi.

FINDIK piyasası yeni sezon öncesi alımlarını 8,30 liradan kapattı. Fabrikalar yeni sezon için hazırlıklarına başlarken TMO’nun 10 liradan fındık alımı yapması fiyatların daha da düşmesine engel oldu.

TTB Meclis başkanı Mehmet Cirav, fındık fiyatların bu tarihlerde normal seyrinde olduğunu belirtirken, “TMO olmasaydı fiyat daha da düşerdi” derken, Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, “Biz yeni sezon için 12 liranın altında bir fiyat bekliyoruz” diye konuştu. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Meclis Başkanı Mehmet Cirav, “Fındıkta normal sezon şartları yaşanıyor. Ancak Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 10 liradan fındık alımı yapması fındık fiyatlarının daha da düşmesine engel olmuştur” diye konuştu. Fındık tüccarlarından Halil Kılıç ise fındık fiyatlarının 8,30 liraya kadar düştüğünü ve bu fiyattan sezonun kapandığını belirterek, “Fındık fabrikaları eski ürüne en son 8,30 lira fiyat verdi. Bu fiyattan da sezon kapandı. Bu yıl çok fındık var. Yeni sezon da 9-10 lira arasında açılır” biçiminde konuştu.

ORTAHİSAR ZİRAAT ODASINDAN 12 LİRA BEKLENTİSİ

Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, “Fiyatlar 8 lira ile 8,50 lira arasında değişiyor. Umudumuz yeni sezonda. Biz yeni sezon için 12 liranın altında bir fiyat bekliyoruz. Çiftçinin nabzını ölçüyoruz. Bu piyasanın düzgün seyredebilmesi için TMO’nun fındık alımına devam etmesi lazım” diye konuştu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz