Fındık fiyatları Türkiye genelinde düşmeye devam ediyor. Ordu’da 9,50, Giresun’da 11,00 Lira olan fındık fiyatları Ordu’da 9,00 Lira, Giresun’da ise 10,00 Liraya kadar düştü.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, konuyla ilgili fındık fiyatlarının kendilerini şaşırtmaya devam ettiğini söyledi.

Serbest piyasa koşullarında alıcı bulan fındığın piyasada arzın az olmasına rağmen halen düşmesine anlam veremediklerini ifade eden Aksu, fındık fiyatarının çift haneli rakamlara ulaşmasını beklerken 9 Liraya geriledi dedi.

Bu durumdan en fazla fındığını emanete bırakan fındık üreticilerinin etkilendiğini söyleyen Akarsu, “Sezon başında fındığını emanete veren üretici, bugünlerde ürününün karşılığını almak istediğinde bu rakamdan hesaplanarak parasını alacak. Bu durum da üreticinin aleyhine.” diye konuştu.

Emanet fındığın üreticiye ne kadar zarar verdiğini söyleyen Akarsu, “Bundan sonraki sezonlarda üreticilerimiz lütfen emanete fındık vermesin. Emanete verilen fındık, fiyatın düşmesine neden oluyor. Son yıllarda bunu çok yaşadık. Üreticilerimiz mümkün olduğunca fındığını kendi deposunda saklasın.” dedi.

TMO’nun fiyat spekülasyonlarına karşı devrede olduğunu söyleyen Akarsu, üreticilerin TMO’yu tercih etmeleri gerektiğini söyledi.

İşte Fındık Fİyatları

[supsystic-price-table id=8]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz