UFK (Ulusal Fındık Konseyi) Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran, Toprak Mahsulleri Ofisinin fındığın alım süresini 30 Nisan 2021’e kadar uzatmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Bunun yanı sıra fiyat revizyonunun da yapılması gerektiğini belirtti.

Başaran, alınan kararın doğru ve olumlu yönde olduğunu söyledi. Başaran, “Öncelikle üretici olarak TMO’nun almış olduğu bu kararı olumlu karşılıyoruz. Böyle bir karar alınması üreticide güven oluşturdu ve üreticinin mahsulünü değerlendirebileceği bir kapı açık kaldı” şeklinde açıklamada bulundu.

Başaran, fiyatlarda da revizyona gidilmesi gerektiğini ifade etti. Başaran, “Temennimiz; fındığın alımının uzamasıyla beraber fiyatların revize edilmesiydi. Yine de üreticinin memnuniyeti kazanılmıştır. Fakat yine de geç kalınmış değil, fiyatlarda değişiklikler yapılabilir. Bu konuya yeni yılda umutlu bakıyoruz” şeklinde konuştu.

Başaran, geçen sezona göre bu sezonda üreticinin daha güvenli bir ortamda fındığını sattığını aktardı. Başaran, fındık üreticisinin sahipsiz bırakılmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Ünye’de Ok Ticaret İşletmecisi Cihan Ok, serbest piyasada fındık fiyatının yükselmesi için TMO’nun fiyatı revize etmesi gerektiğini konusuna dikkat çekti.

Cihan Ok, ihracatın düşüklüğünden dolayı fındık kırımının da az olduğunu ifade etti. Ok, bunun kabuk fiyatlarını %40 artırdığına işaret etti. Ünyeli Ok ticaret işletmecisi Cihan Ok, TMO’nun fındık alımına devam kararının serbest piyasada fiyatı yükseltmediğini sadece düşüşü önlediğini söyledi. Ok, serbest piyasada fındık fiyatının yükselmesi için TMO’nun fiyatını revize etmesi gerektiğini belirtti. Sadece alım yapmanın bu işe yetmediğinin görüldüğüne işaret etti.

Güncel fiyatlar için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz