“Fındık Allah’ın izniyle 15 lira olacaktır”

Google News

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, “Fındıkta devletin ilan etmesi gereken fiyat 15 liradır. Biz 24’ünden sonra fındığın taban fiyatını 15 lira ilan edeceğiz” dedi. Akşener, miting alanındaki Ceren isimli bir gence cebindeki parayı sordu.

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, partisince Ordu’nun Altınordu ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, buraya gelirken kimle rast geldiyse “fındık için konuş” dediğini belirterek, “Elbette fındık için konuşacağız. Fındık önemli.” diye konuştu.

Alandan kendisine çok sayıda tülbent verilmesi üzerine Akşener, fındık öncesinde tülbent konusunda söyleyecekleri olduğunu aktararak, “Her gittiğim yerde artarak gördüğünüz tülbentler bana veriliyor. Sebebi şudur, biz kadınlar bir tülbent devrimi yapıyoruz. Sandıktan çıktılar, hayallerimiz, umutlarımız var içerisinde. Evlatlarımıza duyduğumuz sevgi, aileye adamışlığımız var içerisinde. Tülbent aynı zamanda Anadolu’nun bir köşesinden diğer köşesine birliğin, beraberliğin kardeşliğin sembolüdür.” ifadelerini kullandı.

Bir tülbentleri, bir de nüfus cüzdanları olduğunu dile getiren Akşener, nüfus cüzdanını göstererek, şöyle konuştu:

“Bir devletin üç tane kağıdı var. Biri nüfus cüzdanı, kimliğimiz. İşte bu nüfus cüzdanı. Bunu ortaya koyduğumuz zaman, bunu çıkardığımız zaman Allah şahittir söz veriyorum, ağa da bu olacak, paşa da bu olacak, reis de bu olacak. 81 milyon bu ülkenin her bir metrekaresinin sahibi olacak. Devletlerin özelliği de budur. Biri nüfus kağıdı, diğeri para, bir diğeri tapu.”

Akşener, bölgenin önemli ürünü fındığa da değinerek, “Allah nasip etsin cumhurbaşkanı seçildiğimde ilk açıklayacağım şey fındık fiyatıdır. Allah’ın izniyle 15 lira olacaktır. Fındıktan bahsetmemiz lazım. Fındık bu bölgenin, Karadeniz’in en stratejik ürünüdür.” diye konuştu.

FİSKOBİRLİK’in varlık fonuna devredildiğini anlatan Akşener, şunları kaydetti:

“FİSKOBİRLİK’i yeniden tanzim etmedikçe ve devletin fiyat belirlemek için fındığa destek olması, dünya fiyatını belirlemek için eğer fındığa destek vermesini sağlayamadığımız takdirde fındık mezara gömülür. Bunu engelleyeceğiz. FİSKOBİRLİK yeniden asıl görevine dönecek, varlık fonu içinden çıkarılacak ve fiyat belirleyen, bunun pazarlamasını, satışını yapan şirket millileşecek.”

‘Devlet fındık için 15 lira fiyat açıklayacak’
İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, partisince Giresun’nda Atatürk Meydanı’nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Giresun’da ve Karadeniz’de fındık ile çayın Karadenizlinin çocuklarını evlendirdiği, göçü engellediği, doyduğu stratejik bir ürün demek olduğuna işaret etti.

Akşener, “Fındığa uzanan eller kırılır” ifadesini kullanarak, şöyle devam etti:

“Birincisi bu, ikincisi fındık sadece Giresun, Ordu ve Karadeniz Bölgesi için değil, Türkiye’nin stratejik ürünüyse ona gereken önemi vermeliyiz. Mezara gömmek yerine baş üstünde taşınmalıdır. Bu kardeşiniz, bu ablanız da inşallah sizin oylarınızla cumhurbaşkanı seçildiğimde buradan ilan ediyorum devlet fındık için 15 lira fiyat açıklayacak.”

Türkiye’nin ekonomik kalkınmasını kendilerinin başaracağını savunan Akşener, “Öyle güzel bir kadromuz var ki. Ekonomide de, sağlıkta da, tarımda da, dış politikada da vatandaşı, çiftçiyi tarlasına küstürdü bunlar, biz barıştıracağız.” diye konuştu.

En Son Haberler

Fındık Üreticisi Düşük Fiyattan Satışa Zorlanıyor

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, fındık üreticisine dikte edici yapılan açıklama hakkında konuştu. Adıgüzel, Ak Parti Ordu İl Başkanı Halit Tomakin’in ‘size...

Fındık Hasarı Tespit Edildi

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça yaşanan soğuk hava şartlarının fındık bahçelerinde hasara sebep olduğunu söyledi. Geçtiğimiz günlerde meydana...

Fındık Fiyatları Kader Olmamalı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman’ı ziyaret etti. Torun, Türkiye’de iki Trakya büyüklüğünde...

“Burada Daha Fındık Dikilmez”

Trabzon’un Maçka ilçesinde ki mücadele çalışmaları sonrasında Ortahisar ilçesine bağlı Çağlayan Mahallesi’nde de çalışmalara sürüyor. Drakula’ya karşı fındık bahçeleri sökülüp yakılırken, bahçe...

Gübre Desteği Fındık Üreticilerine Sezon Başlamadan Yapılmalı

Dereli Ziraat Odası Başkanı ve Koordinasyon Kurulu Başkan Yardımcısı Burhan Okusal, üretici desteğinden bahsetti. Okusal, fındık üreticilerine her yıl ödenmekte olan...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol