“Fındık Allah’ın izniyle 15 lira olacaktır”

Google News

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, “Fındıkta devletin ilan etmesi gereken fiyat 15 liradır. Biz 24’ünden sonra fındığın taban fiyatını 15 lira ilan edeceğiz” dedi. Akşener, miting alanındaki Ceren isimli bir gence cebindeki parayı sordu.

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, partisince Ordu’nun Altınordu ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, buraya gelirken kimle rast geldiyse “fındık için konuş” dediğini belirterek, “Elbette fındık için konuşacağız. Fındık önemli.” diye konuştu.

Alandan kendisine çok sayıda tülbent verilmesi üzerine Akşener, fındık öncesinde tülbent konusunda söyleyecekleri olduğunu aktararak, “Her gittiğim yerde artarak gördüğünüz tülbentler bana veriliyor. Sebebi şudur, biz kadınlar bir tülbent devrimi yapıyoruz. Sandıktan çıktılar, hayallerimiz, umutlarımız var içerisinde. Evlatlarımıza duyduğumuz sevgi, aileye adamışlığımız var içerisinde. Tülbent aynı zamanda Anadolu’nun bir köşesinden diğer köşesine birliğin, beraberliğin kardeşliğin sembolüdür.” ifadelerini kullandı.

Bir tülbentleri, bir de nüfus cüzdanları olduğunu dile getiren Akşener, nüfus cüzdanını göstererek, şöyle konuştu:

“Bir devletin üç tane kağıdı var. Biri nüfus cüzdanı, kimliğimiz. İşte bu nüfus cüzdanı. Bunu ortaya koyduğumuz zaman, bunu çıkardığımız zaman Allah şahittir söz veriyorum, ağa da bu olacak, paşa da bu olacak, reis de bu olacak. 81 milyon bu ülkenin her bir metrekaresinin sahibi olacak. Devletlerin özelliği de budur. Biri nüfus kağıdı, diğeri para, bir diğeri tapu.”

Akşener, bölgenin önemli ürünü fındığa da değinerek, “Allah nasip etsin cumhurbaşkanı seçildiğimde ilk açıklayacağım şey fındık fiyatıdır. Allah’ın izniyle 15 lira olacaktır. Fındıktan bahsetmemiz lazım. Fındık bu bölgenin, Karadeniz’in en stratejik ürünüdür.” diye konuştu.

FİSKOBİRLİK’in varlık fonuna devredildiğini anlatan Akşener, şunları kaydetti:

“FİSKOBİRLİK’i yeniden tanzim etmedikçe ve devletin fiyat belirlemek için fındığa destek olması, dünya fiyatını belirlemek için eğer fındığa destek vermesini sağlayamadığımız takdirde fındık mezara gömülür. Bunu engelleyeceğiz. FİSKOBİRLİK yeniden asıl görevine dönecek, varlık fonu içinden çıkarılacak ve fiyat belirleyen, bunun pazarlamasını, satışını yapan şirket millileşecek.”

‘Devlet fındık için 15 lira fiyat açıklayacak’
İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, partisince Giresun’nda Atatürk Meydanı’nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Giresun’da ve Karadeniz’de fındık ile çayın Karadenizlinin çocuklarını evlendirdiği, göçü engellediği, doyduğu stratejik bir ürün demek olduğuna işaret etti.

Akşener, “Fındığa uzanan eller kırılır” ifadesini kullanarak, şöyle devam etti:

“Birincisi bu, ikincisi fındık sadece Giresun, Ordu ve Karadeniz Bölgesi için değil, Türkiye’nin stratejik ürünüyse ona gereken önemi vermeliyiz. Mezara gömmek yerine baş üstünde taşınmalıdır. Bu kardeşiniz, bu ablanız da inşallah sizin oylarınızla cumhurbaşkanı seçildiğimde buradan ilan ediyorum devlet fındık için 15 lira fiyat açıklayacak.”

Türkiye’nin ekonomik kalkınmasını kendilerinin başaracağını savunan Akşener, “Öyle güzel bir kadromuz var ki. Ekonomide de, sağlıkta da, tarımda da, dış politikada da vatandaşı, çiftçiyi tarlasına küstürdü bunlar, biz barıştıracağız.” diye konuştu.

En Son Haberler

TMO Alımları Durduracak Mı?

Fındık fiyatları serbest piyasa ile TMO alım fiyatları eşit seviyeye geldi. Serbest piyasanın yönünü TMO’nun izleyeceği politika belirleyecek. TMO şuana kadar yaklaşık...

Fındık 30 TL’yi Gördü

Fındık fiyatları, Giresun’da serbest piyasada son bir haftadır yükseliş göstermekteydi. Bu yükseliş trendi devam etmedi ve fındık fiyatları yeniden düşmeye başladı. Giresun’da...

Dolardaki Artış Fındık Fiyatlarına da Yansıdı

Doların 13 lira seviyelerine çıkmasıyla birlikte fındık fiyatlarına bu artıştan etkilendi. Dün Ordu’da serbest piyasada 1 lira artarak 26 lira olan fındık...

Fındıkta Rekor Fiyat Artışı!

Son günlerde yaşanan dolardaki yükseliş karşısında fındık fiyatlarında değişiklik olmaması üreticinin tepkisine neden oldu. Bugün itibariyle fındık 27 TL oldu.

Fındık Sorunları Masaya Yatırılıyor

Bugün “Fındıkta Lisanslı Depoculuk Çalıştayı” gerçekleştirilecek. Giresun Borsası yerleşkesindeki Ahmet Başkan Konferans Salonu’nda, Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Türkiye Ürün...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol