Fındık Sezonu bitmek üzereyken artık fındık pazarlara inmeye başladı. Fındık üreticisinin en önemli, sorunlarından birdi de fındık fiyatlarının çok düşük olması. Fındık tüccarlarına verilen emanet fındık sonucu fındık fiyatları yükselemiyordu. Artık lisanslı depo sistemine geçiliyor. Bu sistem ile fındık üreticileri fındıklarını elektronik ortamda takip edip, satabilecek. Konu ile ilgili açıklama yapan Giresun Ticaret Borsası (GTB) Başkanı Temel Yanıkoğlu, “Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası” projesi kapsamında tüm alım satımların bilgisayar ortamında yapılacağını, gelecek yıldan itibaren elektronik satış platformunda uzaktan seansa girerek alım gerçekleştirebileceğini bildirdi.

 

Yanıkoğlu, şu şekilde devam etti:

Hamburg efsanesi

“Giresun kalite fındığımız, 2 yıl daha iyi şartlarda saklanması için azot gazı altında oluşturulan özel bir sistemle muhafaza edilecek. Tamamen havadan alınacak oksijen ayrıştırılarak elde edilecek azot, fındık konulmuş çelik silolara basılacak. Böylelikle fındıkta herhangi bir acılaşma ve rutubet kaybı yaşanmayacak.”

Yanıkoğlu, “Hamburg’da fındık borsası yok diye yıllarca söyledik. Hamburg’da şirketler bir nevi dernek ve tahkim müessesesi kurmuş. Durum bundan ibaret” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz