Fındık bahçelerinin %80’i fındık rekoltesinin de %70’ini tek başına yapan Türkiye artık fındığı kontrol edemiyor. CHP Bursa Milletvekili ve Ziraat Mühendisi Orhan Sarıbal’ın hazırladığı rapora göre fındık artık bizim milli ürünümüz değil.

Sarılbal’ın hazırladığı rapor ise şu şekilde;

Fiskobirlik Devre dışı bırakıldı

2009’da TMO fındık alımı alarak fiskobirlik devre dışı bırakıldı. Daha sonra “Yeni Fındık Stratejisi” diye adlandırılan uygulama aktif hale getirildi ve TMO fındık alımını bırakarak alan bazlı destek uygulaması başlatıldı. Bu dönemde fındık tamamen serbest piyasa şartlarına bırakıldı.

İtalyan Firması Serbest Piyasayı Satıl Aldı

Türkiye’nin son 12 yıldır en büyük ihracatçısı olan Oltan Gıda’nın İtalyan firmasına geçmesinini önüne geçilemedi. 2014 yılında Dünyanın en fazla fındık ihracatı yapan Oltan gıda 2017 yılında İtalyan firmasına satıldı. Progıda ise fındık ihracatında  Oltan gıda’dan sonra gelmekteydi. İtalyan firma ise başka bir uluslararası şirket olan Stelliferi’yi de satın aldı.

Fındık Pazarı 5 firmanın Kontrolü Altında

Fındık piyasası artık serbest piyasa değil tekelci bir piyasa haline geldi. 2015 yılında gerçekleştirilen 2,8 milyar dolarlık ihracatın yaklaşık yarısını Oltan/Ferrero 827 milyon dolar, Progıda 352 milyon dolar, Stelliferi 125 milyon dolar firmaları yaptı. Fındık piyasasında ise fiskobirlik gibi güçlü,üretici tabanlı bir firma olmadığı için fındık fiyatlarını belirlemek bu şirketlerin eline bırakıldı. Oluşan bu tekelci piyasadan dolayı arz/talep dengesinden dolayı oluşan fiyat kontrolü artık yapılamamaktadır. Bu nedenle 15 TL olması gereken fiyatlar 9 TL’ye düşmüştür. Fındık artık Türkiye’nin kontrolünde değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz