Dünya fındık üretiminin en büyük payına sahip olan Türkiye’de AB ve BM’nin destekleri ile Tarımsal Atıkların yeniden geri dönüşümü proje çalışmasına başlanacak. Proje’nin 2018’de başlayıp 5 yıl sürmesi planlanıyor. 

Bölgemizde bulunan fındık ürünü ile ilgili atıkların değerlendirilmesi Bio Enerji’ye dönüştürülmesi konusunda Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen projenin ilk toplantısı Altınordu Ziraat Odasında gerçekleşti.
Toplantı, AB ülkesi, Avusturya Viana’dan Çevre Mühendisi Mr. Adreas Karnar, Türkiye’den Kimya Mühendisi Dr. F. Figen Ar, Altınodu Ziraat Odası Selami Akarsu başkanlığında Altınordu Ziraat Odasında gerçekleşti.
Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, Tarımsal Atıkların yeniden geri dönüşümü ile ilgili AB ve BM’ninde destekleri ile bir proje çalışması olduğunu söyledi.

“Proje 2018’de başlayacak”

Başkan Akarsu; “Projenin konusu, tarımsal atıkların yeniden geri dönüşümü ile ilgili, Türkiye genelinden üretilen tarımsal ürünlerdeki atıkların değerlendirilmesi konusunda bir çalışma yapılacak. Bu çalışmada Karadeniz Bölgesinde Fındık ürünü başta olmak üzere, pirinç, tavuk atığı gibi ürünlerle ilgili çalışma yapılacak. Projenin Türkiye’deki danışmanı Dr. F. Figen Ar ve AB Danışmanı Andreas Karner bize projenin detayları ile ilgili bilgi verdi. İnşallah iyi bir proje ortaya çıkar. Proje 2018 Ocak ayında başlayacak ve en az 5 yıl sürecek.” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz