Miras yoluyla bölünen fındık bahçeleri için Ordu’da birleştirme çalışmaları başlatıldı.

Kardeşler arasında paylaştırılan fındık bahçelerinin birleştirilmesi için Ordu’da çalışmalar başlatıldı. Pilot olarak seçilen Perşembe ilçesinde 1000 dönüm işletme büyüklüklerinde toplu hale getirilmiş olan bahçelerde, uzman mühendis ve ziraatçılar gözetiminde gerçekleştirilen üretimle birlikte kazanç ve verim artışı sağlanıyor. Miras yoluyla bölünmüş olup, bahçeleriyle ilgilenmeyen gurbetçilerin, Ordu’da, âtıl durumdaki bahçelerini birleştirmek için proje hazırlandı. Proje Büyükşehir Belediyesi tarafından verimliliği arttırmak için başlatıldı.  

“Yeni Bir Çığır Açıyoruz”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, âtıl kalmış ya da parça durumdaki bahçelerin 1000 dönüm büyüklüğünde birleştirildiğini söyledi. Güler, “Fındık bahçeleri hem miras yoluyla hem de aileler genişledikçe bahçelerdeki payları düşüyor. Dolayısıyla eskiden 30 veya 40 dönüm büyüklüğündeki bahçelere sahip olan aileler, fertlerin dağılmasıyla 3’e, 5’e ayrılmış oluyor. Bahçeler küçüldükçe de işletme değerleri düşüyor. Mesela Almanya’daki, İstanbul’daki aileler bahçelerindeki fındığı toplamak için gelmiyor. Gelse de çok ilgilenemiyor. Biz bunları 1000 dönüm işletme büyüklüklerinde toplu hale getiriyoruz. Başlarına da uzman mühendisler, ziraatçılar koyuyoruz. Dolayısıyla hem burada gelir artıyor hem de diğer ürünleri elde etme imkânı oluyor. Çünkü fındık bahçeleri yılda bir ay işletiliyor, 11 ay boş kalıyor. Bu bakımından bahçelerin birleştirilmesiyle yeni bir çığır açıyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

“Verimi Artırmaya Çalışıyoruz”

Belediye Başkanı Güler bahçelerin mera konumunda olduğunu belirtti. Güler, “Bu fındık bahçelerden ikinci, üçüncü ürünleri almak ve hayvancılığı geliştirmek mümkün. Otu, ete çevirmek mümkün. Bunları yaptığımız zaman aynı zamanda da atıklarından enerji elde edebiliriz. Zaten bunun yasası benim bakanlık yaptığım dönemde olmuştu. Dolayısıyla biz işin enerji boyutunu, ürün boyutuyla birlikte verimini de artırmaya çalışıyoruz. Çünkü başındaki uzman mühendisler 12 ay boyunca yaprakları, nem ve köklerin durumunu ele almış olacak. Fındık bahçesi sahipleri de buradan gelirlerini artıracaklar. Bu, kazan-kazan şeklinde olan bir çalışma. Bu hem Ordu’nun tarım gelirlerini ve fındık rekoltesini artıracak, hem de diğer ürünler için zenginlik sağlamış olacağız” dedi.

Fındık Fiyatları İçin Tıklayınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz