Fındık Bahçeleri için Kışlık Bakım Neden Önemli?

Google News

Türkiye, dünya fındık üretimini %70’ni karşılamaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin tarım ihracatının %10’u fındık ihracatından sağlanmaktadır.  TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan. Ülkemizde üretilen fındığın %80’inin ihraç edildiğini söyledi.

Fındık kalitesinin ve veriminin artması için kışlık bakım önem arz etmektedir. Bu önemden bahseden Soydan, “Üreticilerimiz kışlık bakımlarını zamanında ve yeterince yapmaları durumunda artan üretimle kazançları da artmış olacak. Üreticinin yanı sıra bu durumdan ülke de kazançlı çıkacak. Özellikle fındığın bahar ayına daha güçlü çıkması için kışlık bakımı öneriyoruz” şeklinde konuştu.

Fındıkta bu ay içerisinde yapılabilecek bakımları hakkında bilgi veren Soydan bakımları şu şekilde sıraladı;

  • Özellikle toprak analizine göre gübreleme,
  • Dip temizliği,
  • Kireçleme,
  • Dal budaması
  • Hastalıklara karşı ilaçlamanın tekniklerine uygun şekilde yapılması gibi uygulamalardan bahsetti.

Soydan, kışlık bakım konusunda üreticilerin, ziraat odaları ile Tarım ve Orman il ve ilçe müdürlüklerine giderek uzman ekiplerden bilgi alabileceklerini kaydetti.

Soydan, son yıllarda fındıkta fiyat istikrarının sağlandığını ve TMO aracılığıyla müdahale alımlarının yapılmasıyla üreticilerin yeniden bahçesine girerek bakımlarını daha düzgün yapmaya özen gösterdiğini ifade ederek, “Şu anda üreticilerimiz dekardaki verimini artırmak için ellerinden geleni yapıyor. Böyle olunca fındığımız kaliteli ve verim de oldukça yüksek oluyor.” dedi.

Kışlık bakım için en iyi ayın kasım ayı olduğunu belirten soydan, hava koşullarının izin verdiği müddetçe kışlık bakımlarını aksatmadan sürdürmelerini üreticilere tavsiye etti.

Eğer doğru bakım uygulanırsa az yerden çok fındık üretmek mümkün

Kış öncesi yapılacak bahçe bakımı üretime ciddi anlamda katkı sağlamaktadır. Bu katkının öneminden bahseden Soydan, “Dekara 80-90 kilogram alınan bahçelerimizde, bakımların yeterli yapılması durumunda bu rakam 150 kilograma kadar çıkmaktadır. Doğru bakımla az yerden çok fındık üretmek son derece mümkündür” dedi.

Türk fındığının kalite yönünden dünyada henüz rakibinin olmadığını vurgulayan Soydan, “Ancak bizim bu kaliteyi daima daha da yukarılara çıkarmamız lazım. Özellikle fiyat istikrarının sağlanmasının ardından üreticilerimiz de bu konuda ciddi gayret gösteriyorlar. Devletimizin fındığa verdiği destek, doğrudan ürünün verim ve kalitesinin de artmasına katkı sunuyor. Bu desteklemeler ve fiyat politikası kalite ve verimin artmasında ciddi rol oynamıştır” şeklinde konuştu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, son yıllarda hayata geçirilen projelerle üretim ve kalitenin ciddi şekilde artırılmaya çalışıldığını söyledi. Yılmaz bu çabanın, “Örnek Bahçe Projesi”, “Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada Projesi”, “Fındık Bahçenizin Bakımı Bizim, Mahsulü Sizin Olsun Projesi” ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen “Fındık Verimliliği Projesi” sayesinde üretim ve kalitenin ciddi şekilde artışın sürdürülmeye çalışıldığını söyledi.

Şehirler En AzEn FazlaDurum
TMO21,0022,50
Ordu21,5023,00
Giresun24,2524,40
Düzce21,0023,00
Sakarya21,5023,00
Samsun21,5023,00
Trabzon21,2522,75
Ünye21,5023,50
Fatsa22,0023,25
Terme21,0023,00
Akçakoca21,7523,00
Çarşamba21,0023,50
Kocaeli21,5023,00
Zonguldak21,5023,00
Alaplı21,5023,00

En Son Haberler

Fındık Üreticisinin Gözü TMO’da

Zonguldak Alaplı İlçesinde faaliyet gösteren Tarım Teknik Uzmanı Erol Yılmaz, hasat öncesinde taban fiyatın açıklanması gerektiği konusunu dile getirdi. Fındık Karedeniz Bölgesi'nin...

“Fındığın Maliyeti 27 TL”

Fındık rekoltesi tahminlerinde yaşanan kaos sonrasında Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Toplantısı, Perşembe Ziraat Odası Başkanı ve İl Ziraat Odaları Koordinatörü ve...

900 Bin Ton Hayali Mahsul

650 bin tonluk rekoltesi tahminini Fındık Rekolte Tahmin Komisyonu’nun açıklamadan Tarım ve Orman Bakanlığı, il müdürlüklerinden ikinci kez tahmin istedi. Yeni rekolte...

Yaş Fındık Tezgaha İndi

2021 yılı ürünü yaş fındık, Giresun'da Karadeniz Sahil Yolu üzerinde kurulan tezgahlarda satılmaya başlandı. Fındık üreticileri henüz olgunlaşmaya başlayan fındığı Karadeniz...

Masa Başında Fındık Rekoltesi Tahmini

Ferrero, il ve ilçe bazında yapılan fındık rekoltesi tahminini düşük bularak harekete geçti. Yapılan il ve ilçe bazında tahminler Tarım ve Orman...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol