Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık üretiminde verim ve kalitenin arttırılması yönündeki çalışmalar hakkında değerlendirmede bulundu. AA muhabirine açıklamada bulunan Soydan, son yıllarda bilinçli bakım ve uzmanların tavsiyelerine uyulmasıyla fındık bahçelerinde verim ve kalitenin yeniden artmaya başladığını söyledi.

Soydan, Türkiye’nin en önemli ürünlerinden biri olan fındığın, birçok ülke tarafından tercih edildiğini ve tüketildiğini söyledi. Soydan, Türkiye dünya fındık üretiminin % 70’ine sahip olduğunu ifade etti. Aynı zamanda ürettiği fındığın % 80’ini ihraç ettiğini aktardı. Soydan, fındıktan yıllık ortalama 2 milyar doların üzerinde döviz girdisi sağlandığına dikkati çekti. Soydan, fındığın öneminin son yıllarda daha da arttığını ifade etti. Üreticilerden bahçelerine en iyi şekilde bakmaya gayret etmelerini beklediklerini dile getirdi. Soydan, hem Ziraat Odaları hem de Tarım ve Orman ilçe müdürlükleri tarafından fındıkta verim ve kalitenin artırılmasına yönelik ciddi projeler yürütüldüğüne dikkati çekti. Soydan, bu çalışmaların meyvelerinin alındığını ancak yine de yetersiz olduğunu söyledi.

Soydan, dekardan alınan fındık miktarının daha da artırılması için herkesin çabalaması gerektiğini kaydetti. Soydan, “Şimdiye kadar bilinçsiz bakım fındıkta verim ve kalitenin düşmesine neden oluyordu. Ancak son yıllarda bilinçli bakım ve uzmanların tavsiyelerine uyulmasıyla bahçelerimizde verim ve kalite yeniden artmaya başladı. Daha önce dekara 90-100 kilogram fındık üretilen bahçelerimizde doğru bakımla bu rakam 200-300 kilograma kadar çıkmış durumda” şeklinde açıkladı.

Soydan, şu anda üreticilerin havaların da müsait olmasıyla bahçelerinde kış temizlikleri ve bakımlarını sürdürdüğünü belirtti. Soydan, bu bakımın hemen ardından bahar bakımının başlayacağını sözlerine ekledi.

Güncel fiyatlar için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz