Ferrero firması, fındıkta teorik bilginin yanı sıra üreticilere pratik bilgi de veriyor. Fındık üretilen illerden 5’inde 49 tarla günü etkinliği gerçekleştiriyor. Tarla günü etkinliğinde üreticilere bahçelerde yapılacak olan çalışmaları yerinde göstermek amaçlanıyor. Hastalıklarla mücadeleden nasıl sulanacağına dair her türlü fındık bakımı uygulamalı olarak uzmanlar tarafından üreticilere gösteriliyor. Fındıkta kalite Ferrero’nun olmazsa olmazlarından, bu sebeple kalitenin artması adına her türlü uygulamaya başvuruluyor.

Kurumun Fındık Tarım Direktörü Ersin Arısoy, 55 Ziraat Mühendisi ve 20 Sosyal Çalışma Uzmanı ile oluşturdukları örnek bahçelerde fındık üreticisini bilinçlendirerek verim ve kaliteyi arttırmak için başta fındık hastalık ve zararlıları ile mücadele olmak üzere çalışmalar yaptıklarını söyledi. Arısoy, “2017 ürün döneminde bahçelerde yaptığımız çalışmaları üreticilerimize yerinde göstermek ve yeni katılımları sağlamak için tarla etkinlikleri yapmaya başladık” dedi.

Ersin Arısoy, 10 Ağustos tarihine kadar Düzce’de 15, Sakarya’da 10, Ordu’da 7, Giresun’da 4, Trabzon’da ise 13 olmak üzere toplam 49 yerleşim birimindeki örnek bahçelerde tarla etkinlikleri yapacaklarını ifade ederek, ayrıca Samsun, Trabzon, Ordu, Düzce ve Sakarya’da 5 ayrı Damla Sulama Günleri gerçekleştireceklerini de açıkladı.

Etkinliklerde, üreticilere budama, damla sulama sistemi, gübreleme, külleme ile mücadele, makineli hasat etme,kurutma ve depolama gibi konularda da tarım uzmanları tarafından uygulamalarda yapılarak bilgiler aktırılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz