Fındık Budamayı Unutmayın

Google News

Budama yapılmayan fındık bahçeleri ormandır, odun deposudur.

Fındığı budama zamanı Ekim ayının ikinci yarısından itibaren Şubat ayının ortalarına kadar olan devredir. Yani fındık bitkisinin yapraksız veya dinlenmede olduğu dönemdir. Fındık bahçelerinizi ve ocaklarınızı budamada ihmal etmeyiniz.
Fındık üreticileri tarafından bahçeleme, ayıklama, seyreltme yada atlama olarak adlandırılan budama fındık tarımında yapılması gereken işlerin başında gelir. Budama fındık ocaklarına-dallarına kısaca fındık bitkisine hükmetmektir. Şekil-yön vermektir. Budamada amaç fındık bitkisini kendi istediği gibi değil bizim istediğimiz gibi belli kurallara göre büyütmektir. Nasıl ki çocuklarımızı çeşitli şekillerde ve belli kurallara göre terbiye ederek büyütüyorsak fındık bitkisinin de terbiye edilerek yani belli kurallara göre budanarak büyütülmesi gerekiyor.
Modern fındık tarımında yapılması gereken teknik uygulamaların başında budama gelir Fındık fidanı dikilmeden önce dikim budamasına tabi tutulur. Fidan dikildikten sonraki ilk 5-6 yılda bu fidana şekil verilerek şekil budaması yapılır. 6-7 yaşına gelmiş ürün veren genç fındık dalları verimden düşünceye kadar her yıl olmasa bile 2-3 yılda bir verim budaması da denilen dal içi budamasına tabi tutulur. Yaşlanmış ve ekonomik ömrünü tamamlamış dallar dibinden kesilir ve kökleri sökülür. Görüldüğü gibi budama fındık bitkisinin gelişmesinin ve büyümesinin her safhasında vardır.Bu nedenle budama çok önemlidir.
Verimin düşük olmasının en büyük nedeni fındık fidanlarının ve dallarının bizim istediğimiz gibi değil kendi istediği gibi büyümesinden kaynaklanıyor. Budamasız fındık tarımında ürün alınamaz.
Fındık tarımında budama bu kadar önemli olmasına rağmen maalesef çiftçiler tarafından da tam aksine bilinmiyor, bilinmek istenmiyor ve hiç uygulanmıyor.
 Fındıkta budama yapılmazsa şu olumsuz durumlar görülür.
Ocaklarda fazla sayıda dal oluşur. Fazla olan bu dallar ürün verecek olan dalların topraktan alacağı suya ve bitki besin maddelerine ortak olur.
Ocaklarda fazla olan bu dallar esas dalların taçlı büyüyememesine ve gelişememesine, iç ve alt kısımlarının yeterli güneş alamamasına ve yeterince havalanamamasına neden olurlar. Güneşin yeterince girmediği veya giremediği, havalanmanın iyi olmadığı bu iç kısımlarda yıllık sürgünler kısa, cılız ve az oluşur, yapraklar da küçük olur. Böyle oluşan sürgünlerin çoğu kurur. Bunlarda çok az karanfil oluşur. Bunun sonucunda da verim az olur.
Dalları sık, budaması yapılmamış ocaklarda fındık zararlıları ile başarılı mücadele yapılamaz.
Bunların sonunda verim olması gerekenin üçte biri ya da dörtte biri kadar olur. Daha ne olsun.
İnce dalcıkların ve sürgünlerin kesilmesinde Budama makası, kalın yan dalların ve dalcıkların kesilmesinde Budama testeresi kullanılır. Dalların, yan dalların ve dalcıkların kesilmesinde halk arasında Girebi, orak, bıÇKı, nacak adı verilen kesici aletler kullanılamaz. Zira bu aletlerle dal üzerinde istenildiği yerden ne kadar dikkatli yapılırsa yapılsın düzgün kesim yapılamamakta,  kesim yerlerinde çatlamalar ve yarılmalar olmaktadır. Dallarda bundan zarar görmektedir. Girebi, orak ve bıçkı gibi kesici aletlerle fındık dalları sadece toprak seviyesinden kesilir ve kesilen dallar odun yapılır, kesinlikle budama yapılamaz.
Dalların dipten ya da herhangi bir yerinden kesilmesinde ağırlığı az olan küçük ağaç kesme motorları da kullanılabilir.
Fındık dallarının ve fidanlarının toprak seviyesinden kesilmeleri işlemi yapraksız dönemde yapılabileceği gibi  kalan dallardaki tomurcukların, sürgünlerin ve yaprakların hırpalanmaması, koparılmaması ve zarar görmemesi şartı ile yılın diğer aylarında da yapılabilir.
Modern budamanın yapılabilmesi için her çiftçide  bir makas ile bir budama testeresinin olması şarttır. Bu aletler olmadan budama yapılamaz. Fındık üreticilerinin  maalesef tamamına yakınında bu aletler yoktur.Bu nedenle üreticiler fındık yetiştiriciliğinin hiçbir safhasında budama yapmamaktadır.  Verimi de en az seviyelerde almaktadır. Budama yapılmayan bahçeler fındık ormanı haline gelir.
       ******
FOSFORLU, POTASYUMLU GÜBRELERİN VE AHIR GÜBRESİNİN KULLANILMA ZAMANLARI GELDİ DEVAM EDİYOR.
Fındık üreticilerinin Kışlık Gübre olarak adlandırdıkları fosforlu ve potasyumlu gübrelerin fındığa kullanılma zamanları geldi ve devam ediyor.
Fosforlu ve potasyumlu gübreleri kullanmadan önce bahçe topraklarında ihtiyaç olup olmadığı tespit edilir. Bunun içinde daha önceki haftalarda anlattığım gibi toprak örneği alınır ve analiz ettirilir. Analiz raporunda ihtiyaç varsa önerilen gübreler alınır ve yine önerildiği miktarlarda kullanılır.(devamı gelecek hafta).
******
Sayın okuyucularım,
GİRESUN KARADENİZ ORGANİK GÜBRE TARIM ÜRÜNLERİ MADENCİLİK SAN. TİC. LTD. ŞTİ’ nde BAŞARILI BİR ŞEKİLDE BİLİMSEL ÇALIŞMALAR YAPILIYOR.
 Esas işi Organik ve Organomineral gübre yapıp satmak olan ve bu konuda iki gübre fabrikası bulunan Giresun Karadeniz Organik Gübre Tarım Ürünleri Madencilik Ştinde, koordinatörlüğümde  2008-2011 yılları arasında TÜBİTAK’ın 1507  KOBİ AR-GE Destek Programı Kapsamında  hibe şeklinde desteği ile  2 proje yaptık. Birinci proje ile şirkete bir toprak ve yaprak analiz laboratuarı kazandırdık ayrıca potasyum ve bor elementlerinin fındık bitkisinin verimine ve randımanına olan etkisi inceledik. Potasyum ve bor elementleri yönünden eksikliği olan bahçelerde bu iki elementin verimi % 50-55 oranında ve randımanı da en az 2-3 randıman artırdığını belirledik. 2 ci proje ile çay fabrikalarında çay bitkisi yapraklarının çaya işlenmesi sırasında oluşan çay çöpleri, lifleri ve tozlarından  2,5-3 ay gibi bir zaman içinde organik gübre yaptık. Bitkisel atıkların  2,5-3 ay gibi bir zamanda organik maddeye dönüştürülmesi bize uzun zaman olarak geliyor. Bitkisel atıkların daha kısa zamanda  (3-5 saat gibi) yapılması çalışmalarını başlattık. Bununla ilgili projelerimizi de ileriki haftalarda yazacağım.

En Son Haberler

Fındık Gücünü Arttıracak Çalışmalar

Ordu’da fındık ihracatının Türkiye’de ihraç edilen 3 milyar dolarlık fındığın üçte birinin üretimi yapılıyor. 280 milyon dolarlık ihracatını katma değer yükseltecek hamlelerle...

Fındık Düşük Sıcaklıktan Etkilendi Mi?

Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz, hava sıcaklıklarının fındığın üzerindeki etkisini araştırdıklarından bahsetti. 18-19 Şubat'ta yaşanan düşük hava sıcaklığının fındık...

Mart Ayında Fındık Üreticileri Ne Yapmalı?

Ziraat Mühendisi İbrahim Hakan Gün, her ay düzenli olarak yapılması gereken tarım işlerini duyurmayı sürdürüyor. Mart ayı içerisinde yapılması gereken gübreleme ve...

Mart Ayı Fındık Fiyatları Belli Oldu

Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Bölük,  serbest piyasada mart ayı fındık fiyatlarının 23,50 TL olduğunu söyledi. ...

Fiyatları Fındık Üreticisi Belirleyecek

Ünyeli Fındık İhracatçısı Hasan Basri Durak fındık fiyatındaki artış ve düşüşlere farklı bir bakış açısı getirdi. Durak, fiyatları çıkaranın da düşürenin de...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol