Seyit Torun 2020 yılı ihracatı hakkında değerlendirmede bulundu. Torun, Türkiye’nin en önemli ihracat sektörlerinden biri olan fındık ihracatının, 2020 yılında bir önceki yıla göre % 12,1 oranın da azaldığını belirtti.

Torun, “Fındıkta büyük bir tehlike ile karşı karşıyayız” ifadesinde bulundu. Torun, ortak akılla fındık politikası hazırlanması gerektiği konusunda atıfta bulundu. Torun, “Üreticimizi yabancı firmaların tekeline mahkûm eden siyasi iktidar, artık yerli çiftçimizin feryadını duymalı, üreticilerin haklı taleplerini yerine getirmelidir” şeklinde konuştu.

Torun, fındık üretimi ve ihracatında yaşanan son durumu değerlendirdiği yazılı bir açıklamada bulundu.

“Büyük tehlike ile karşı karşıyayız”

“Ordu ilimiz başta olmak üzere, Karadeniz Bölgesi’nin en önemli geçim kaynaklarından biri olan fındık üretiminde, büyük bir tehlikeyle karşı karşıyayız. Dünyadaki fındık üretiminin yüzde 75’ini karşılayan ülkemizin, en önemli ihraç kalemlerinden biri olan fındık ihracatındaki gerileme, artık resmi rakamlara bile yansıyor.”

İhracat % 12,1 düştü

“Bu kapsamda, 2019 yılında 319 bin 772 ton olan fındık ihracatımız, 2020 yılında yüzde 12,1 geriledi. İhracatımız 280 bin 924 tona düştü. Buna bağlı olarak da ülkemizin döviz gelirlerinde ciddi bir azalma meydana geldi. Fındıkta ihracat dönemi olan 2020’nin Eylül-Aralık aylarındaki yurt dışı satışımız ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 36,4 oranında azaldı. Bu dönemdeki döviz geliri de yine 2019 yılına göre, yüzde 32,7 oranında geriledi. Üzülerek söylemek isterim ki maalesef fındık üretiminde acı bir süreci yaşıyoruz.”

 “Fındıktaki bu olumsuz durumu değiştirecek, üreticimizin yüzünü güldürecek olanlar, ülkeyi yöneten iktidar sahipleridir. Üretim maliyetleri altında ezilen üreticilerimize destek verilmeli, fındıktaki kötü gidişin durdurulması için ortak akılla politikalar hazırlanmalıdır. Üreticimizi yabancı firmaların tekeline mahkûm eden bu iktidar, artık yerli çiftçimizin feryadını duymalı, üreticilerin haklı taleplerini yerine getirmelidir. Bu kapsamda, fındık taban fiyatları beklentiler doğrultusunda artırılmalı, çiftçimiz yabancı şirketlerin baskısından kurtarılmalı, üretimin artırılması için çiftçimiz desteklenmelidir” şeklinde konu başlıklarını ele aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz