Fındık fiyatlarıyla ilgili bazı genel algılar mevcut. Bunlardan biri de sezonda ne kadar çok fındık olursa fındık fiyatları o kadar düşecek ve fındık değer kaybedecektir algısı. Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu bu algının artık doğru olmadığını belirterek, “Devlet ne kadar fındık varsa ben alırım diyorsa, burada artık fındık çok olduğunda 5 lira olur zihniyetinden kurtulmamamız lazım.” açıklamasında bulundu. Açıklamasına ek olarak Akarsu, üreticinin asıl düşünmesi gerekenin fındık fiyatlarından çok “daha çok fındık nasıl üretebilirim?” olmalı ifadelerini kullandı.

Fındık üretimi dikkat edilerek yapılmalı ve bir çok kritere özen gösterilmeli. Özellikle üretim esnasında gübre kullanımına dikkat edilerek bunun en bilinçli şekilde yapmamız gerektiği yönünde uyarılar geldi. Gübre kullanımı ile ilgili konuşan Akarsu, “Üreticiler olarak biraz daha kendi öz eleştirimizi yapmamız lazım. Fındığımızın toprak tahlilini mutlaka yaptırmamız lazım. Ona göre gübre kullanmamız lazım. Boşuna bilinçsiz bir şekilde gübre atıp cebimizdeki parayı savurmamamız lazım. Üretim adına faydası olacak. Üreticimiz bu konuda biraz duyarlı olsun.” şeklinde konuştu. Akarsu, gübre kullanımında ki hatalar aynı zamanda üretici için maddi zararlara da sebep olacağından toprak tahlili sonuçlarına göre uygun gübrenin uygun şekilde kullanılması konusunda uyarıda bulundu.

Önemli Olan Fındık Miktarında Artış

Fındıkta kalite ve verim artışının yanında miktar artışı da önem taşıyor. Fındık miktarı arttıkça fiyat düşer algısından kurtularak, dekar başına düşen fındık miktarının arttırılmasına önem verilmesi gerekiyor. Bu konuya dikkat çeken Akarsu, ” Şöyle bir algı yapıyorlar, fındık çok olursa fiyat düşer diyorlar. O artık bizim sorunumuz değil. Biz dekar başına 100 kilodan 150 kiloya nasıl çıkarırızın hesabını yapacağız. Örneklerimiz var. Devlet ne kadar fındık varsa ben alırım diyorsa, burada artık fındık çok olduğunda 5 lira olur zihniyetinden kurtulmamamız lazım. TMO olmasaydı da serbest piyasaya kalsaydı bir nebze de olsa hak verebilirdik. TMO bu piyasa da ve üreticinin ne kadar fındığı varsa alıyor.” ifadelerini kullandı. Piyasada TMO’nun bulunmasının bu algının ortadan kalkmasına yardımcı olacağını söyleyen Akarsu, sadece serbest piyasa için geçerli olabilecek bir algı olduğunu kaydetti. Serbest piyasada fındık miktarı arttıkça fındığın değeri düşebilir ama devlet desteğinde önemli olan üreticinin kazanmasıdır yorumunda bulundu.

Devlet desteği olan bir diğer konu sene sonunda başvuruları biten alan bazlı gelir desteği idi. Alan bazlı gelir desteği üreticiler için büyük önem taşıyor. Bu konuya değinen Akarsu, ”Alan bazlı gelir desteği üreticiye büyük bir katkı sağlıyor. 2018’in Mart ya da Nisan aylarında üreticilerimizin eline dönümlerine göre 3-5-10 bin TL para geçecek. Üreticilerimiz için önemli bir gelir.” dedi. Bahar aylarında gelecek bu destek bir nebzede olsa üretici için nefes aldıracak bir dayanak oluyor.

1 Yorum

  1. fiyat önemli deyil…..cümlesiyle kimin yalakalığını yaptığınızı not olarak düşmeyi düşmeyi unutmuşsun .kim veya kimlerin piyonusunuz başkan düzeyindeki bir kişiye böyle cümle kurmak çok ucuza olmaz herhalde”’…..????!!!!!!…?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz