Dünya fındık üretiminin yüzde 75’ini sağlayan Türkiye, fındığını İtalyan tekeli Ferrero’ya kaptırmış durumda. Piyasada ipin ucu kaçtı… Bu sezon başında 15 lira olan kabuklu fındıkta fiyat 10 liranın altına düştü.

2015’te Türk devi Oltan Gıda’yı satın alarak kesin tekel durumuna gelen Ferrero Türkiye’deki fındığın yüzde 75’ini tek başına alıyor… Nutella, Kinder, Rocher, Tic Tac gibi ürünler yaparak fındığı kâra dönüştürüyor. Gerisi satıyor.

İtalyanlar, 150-200 milyon avroluk fındıkla 12 milyar avroluk ciro yapıyor.

Doğal olarak fiyatlarla istediği gibi oynuyor. Örneğin bu yıl fiyatlar daha da düşecek söylentisiyle yabancı alıcıların piyasaya girmesini geciktirdi. Üretici sıkışınca fiyat düşürmek zorunda kaldı.

Ferrero’nun hedefinde Karadeniz’deki küçük fındık üreticilerini yok ederek, kendine bağlı büyük fındık plantasyonları oluşturmak var. Fındık üreticisi yakın gelecekte kendi tarlalarında ırgat olarak çalışacak…

Aynen Niğde’de elma tarlalarını alan İtalyan firmalarının çiftçiyi topraksız köle durumuna getirmesi gibi…

İktidar ne yapıyor derseniz… Bütün bu gelişmeleri seyirci gibi izledi. Milli ekonomiyi savunmadı. İtalyanları tekel haline getirdi. Referandum öncesi piyasaya müdahil olacağını bildirerek, Trabzon, Ordu gibi illerden yüzde 60 oranında “evet” aldı. Yarın ne olacak?

Onu yalnızca Ferrero biliyor…

Melih Aşık

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz